İmamoğlu: Hiçbir kişi, aile, dernek, vakıf, parti, cemaat, tarikat milli egemenliğin üstünde olamaz!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, “Bize nazaran; hiçbir kişi, aile, dernek, vakıf, parti, cemaat, tarikat ulusal egemenliğin üstünde olmaz ve olamaz. Emelimiz; toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin sağlanması ve korunması ise işte tam da orada çocuklar ve bayanlar başka bir yerde duruyor. Eşitlik duygusu çok değerlidir. Eşitlik hissinin bir öbür tanımı; hiç kimsenin artta kalmaması, herkesin birebir seyahati, eşit hislerle, eşit temelleri edinerek yürüyüşünün sağlanması sorunu. Bu mevzuda ödünler verilmesine, görmezden gelinmesine asla müsaade etmeyiz. Örneğin; bir çocuğun evlendirilmesi, çocuk istismarının olağan kabul edilmesi, çocukların fiziki ya da ruhsal bütünlüğünü hiçe sayan anlayışlara müsaade etmemiz mümkün değildir” dedi. 

İBB İmar Müdürlüğü grupları de dün, kızını 6 yaşındayken ‘imam nikahıyla evlendiren’ Yusuf Ziya Gümüşel’in kurucusu olduğu, Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki binasını ‘kaçak’ olduğu gerekçesiyle mühürlemişti.

İBB, ‘150 Günde 150 Proje’ maratonu kapsamında Maltepe Gülsuyu Mahallesi’nde, birebir kompleks içinde konumlandırılan ‘Muzaffer İzgü Kütüphanesi’, kurum tarihinde bir birinci olarak kurulan ‘İBB Kadın’ ve  ‘Fevzi Çakmak Yuvamız İstanbul Kreşi’; CHP TBMM Küme Başkanvekili Engin Altay, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve Maltepe Belediye Lideri Ali Kılıç’ın katıldığı merasimle hizmete açıldı.  


Konuşmasında Cumhuriyet vurgusu yapan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, şunları söyledi:

“Milli egemenliğin üzerinde hiçbir şeyi tanımıyoruz”

Milli egemenliğin üzerinde hiçbir şeyi tanımıyoruz. Bize nazaran; hiçbir kişi, hiçbir aile, hiçbir dernek, vakıf, parti, cemaat, tarikat ulusal egemenliğin üstünde olmaz ve olamaz. Cumhuriyet’in unsur ve ülkülerini hayata geçirmek, hepimizin bu kentteki, bu ülkedeki misyon alan her yöneticinin temel sorumluluğudur. Ben, şahsen bütün çalışma arkadaşlarımla, bütün yol arkadaşlarımla tam da bu türlü hissediyorum. İstanbul’un her yerinde olduğu üzere, bugün burada açılışını yaptığımız işlerin, Cumhuriyet’imizin o kuruluş bedellerine ve unsurlarına yakışan işler olmasıyla da ayrıyeten gurur duyuyorum. 

“Bir çocuğun evlendirilmesi, çocuk istismarının olağan kabul edilmesi, çocukların fiziki ya da ruhsal bütünlüğünü hiçe sayan anlayışlara müsaade etmemiz mümkün değildir”

Amacımız; toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin sağlanması ve korunması ise işte tam da orada çocuklar ve bayanlar farklı bir yerde duruyor. Eşitlik duygusu çok değerlidir. Eşitlik hissinin bir öteki tanımı; hiç kimsenin artta kalmaması, herkesin tıpkı seyahati, eşit hislerle, eşit temelleri edinerek yürüyüşünün sağlanması problemi. Bu mevzuda ödünler verilmesine, görmezden gelinmesine asla müsaade etmeyiz. Örneğin; bir çocuğun evlendirilmesi, çocuk istismarının olağan kabul edilmesi, çocukların fiziki ya da ruhsal bütünlüğünü hiçe sayan anlayışlara müsaade etmemiz mümkün değildir. Bu büyük toplumsal yaranın ceza hukukuyla ilgili boyutu, yargı kurumlarının sorumluluğudur elbette. Fakat bizler, yöneticiler olarak, çocuklara ve bayanlara bu ülkede kendilerini herkesle eşit, herkes üzere bedelli olduklarını hissettirmekle, yaptığımız hizmetlerin aracılığıyla hepimiz hükümlüyüz ve sorumluyuz. Yalnız olmadıklarını, hayatlarının her anında onlara hissettirmeliyiz. Bu mevzuda hassas çalışan bir idare olduğumuzu bütün hemşerilerimin bilmesini istiyorum. 


İmamoğlu: Amacımız; toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin sağlanması ve korunması ise işte tam da orada çocuklar ve bayanlar farklı bir yerde duruyor

“Milletimizin huzurdan, kardeşlikten, adaletten, özgürlükten ve eşitlikten yana tutum alacağını katiyetle biliyor ve buna inanıyorum”

16 milyon İstanbullunun birbirini anlayan, birbirini seven, farklılıklara hürmet duyan, dayanışma hisleri yüksek, üretken bir toplum olması için, en küçük çocuğumuzdan en yetişkine kadar bu sorumlulukla çalışmaya devam ediyoruz. Şunu unutmayın; bütün vatandaşlarımıza ve bütün hemşerilerimize sesleniyorum: 2023, bu anlayışın tüm Türkiye’ye hakim olacağı bir yıl olacak. Bunu daima birlikte başaracağız. Milletimizin huzurdan, kardeşlikten, adaletten, özgürlükten ve eşitlikten yana hal alacağını katiyetle biliyor ve buna inanıyorum. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına orijinal bir başlangıç yaparak, yeni umutlara, yeni maksatlara yanlışsız daima birlikte yürüme kararlılığıyla, hiç durmaksızın çalışacağımızı buradan bütün vatandaşlarıma, bütün hemşerilerime duyurmak istiyorum. Bu inançla; açılışını yaptığımız bu hoş ortamın, bu hoş tesisin, hizmetleriyle bu mahalleye renk katmasını, gelecekte bize işte şurada bizimle duran bu küçük çocuklarımızın hayalleriyle, bu kente ve bu ülkeye paha katmalarını diliyorum. Her birinin çok hoş makamlarda olmasını diliyorum. Her birinin düzgün bilim insanları, düzgün öğretmenler, düzgün siyasetçiler, güzel belediye liderleri, güzel yöneticiler, düzgün insan olmalarını diliyorum her şeyden evvel.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir