İsrail ateş açtı… Lübnan ve Filistin’de tansiyon yükseldi

Mescid-i Aksa’da yaşanan tansiyon, bir müddettir sakin olan İsrail-Lübnan hududunda tansiyonun bir anda fırlamasına yol açtı. İsrail ordusu, Gazze’nin yanı sıra Lübnan’a hücum başlattığını duyurdu.

Lübnan basını İsrail ordusunun Lübnan’ın güneyinde yer alan Filistin mülteci kampı er-Reşadiye yakınlarında bir alanı bombaladığını yazdı. Haberlerde, İsrail’e ilişkin savaş uçaklarının Sur kentinde bulunan er-Reşadiye etrafına en az 3 füze fırlattığı kaydedildi.

Lübnan’dan İsrail’e dün atılan 30’dan fazla roketin akabinde İsrail güvenlik kabinesi iki aydan sonra toplanma kararı almıştı. Acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı, ataklarda şarapnel isabet eden bir İsraillinin hafif, bir kişinin de sığınağa kaçarken yaralandığını aktarmıştı.

Çocuk hastanesi hasar gördü

Filistin Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze kentinin doğusunda yer alan Ed-Durra Çocuk Hastanesi’nde hasara yol açan İsrail hücumları kınandı. Hava saldırısının hastane çalışanının yanı sıra hastalar ortasında büyük paniğe yol açtığına işaret edilen açıklamada, taarruzun milletlerarası insancıl hukuku ve sıhhat kurumlarını müdafaaya yönelik milletlerarası muahedeleri açıkça ihlal ettiği vurgulandı.

Hava saldırısı sonucu hasar oluşan çocuk hastanesinde can kaybı olup olmadığına ait bilgi verilmedi. İsrail savaş uçaklarının gece Gazze kentinin doğusundaki bölgeyi bombalaması sonucu sivillere ilişkin kimi meskenler de ziyan görmüştü. İsrail ordusunun gece düzenlediği hava akınlarına karşı Gazze’den İsrail’e roket akınları düzenlenmişti.

Ne olmuştu?

İsrail polisinin, Mescid-i Aksa’daki Müslümanlara ses bombası, kauçuk kaplı mermi ve coplarla orantısız güç kullanarak iki gece üst üste müdahale etmesi işgal altındaki Doğu Kudüs’te tansiyonu tırmandırmış, olayların çıkmasına yol açmıştı.

İsrail ordusu dün Lübnan’dan ülkenin kuzey bölgelerine bir dizi roket atıldığını ve buralarda ikaz sirenlerinin devreye girdiğini duyurmuştu. Ordu akşam saatlerinde de Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine üç havan mermisi atıldığını açıklamıştı.

Acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı ise taarruzlarda şarapnel isabet eden bir İsraillinin hafif, bir kişinin de sığınağa kaçarken yaralandığını paylaşmıştı.

İsrail ordusu, roketlerin Hamas’ın Lübnan’da konuşlu ögeleri tarafından fırlatıldığını öne sürmüş ve akından Hamas’ı sorumlu tutmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir