Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’ye ‘DNA’ yanıtı: ‘Testi birlikte yaptıralım, kimin ne olduğu çıksın ortaya’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM’deki küme toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

CHP lideri buradaki konuşmasında, kendisini ‘DNA testi’ üzerinden hedef alan MHP lideri Devlet Bahçeli’ye yanıt verdi. 

Kılıçdaroğlu, kendisine “Kendi DNA testini yaptırırsan ölen teröristin test sonuçlarını görürsün” diyen Bahçeli’ye yönelik şu tabirleri kullandı:

“Vallahi hoş bir teklif lakin bir koşulum var. Bir arada DNA testi yaptıracağız, kimin ne olduğu çıksın ortaya. Benim kim olduğumu öğrenmek istiyorsan Konya’nın Akşehir’ine gideceksin. Seyyid Mahmudi Hayrani türbesinde bir Fatiha okuyacaksın. İki İstanbul Müftülüğüne gideceksin Kuyudi Kadime Arşivi’ne bakacaksın. Benim kim olduğumu öğreneceksin. Kim olduğumu biliyorum, herkesin kimliği nasıl şerefiyse benim kimliğim de benim onurumdur.”

İLK SEFER SANDIĞA GİDECEK GENÇLERE SESLENDİ

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan satırlar şu halde:

“Siz haykırıyorsunuz adalet istiyorsunuz. Adaletin olmadığı bir yerde fikir özgürlüğü, hak, hukuk olmaz. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti 100. yılda demokrasi ile taçlandıracağız. Bunun kelamını veriyorum size. Toplumu neden ayrıştırıyorsunuz, neden bölüyorsunuz? Büyük yaradanın bize bahşettiği en değerli öge, akıl. Yani düşünmek, uygun şeyler yapmak. Bilime, insanlığa katkıda bulunmak. Ezilen insanın yanında olmak. Yazı yazdı diye mahpuslara atılan insanların sesi olmak. Bunları yapmaya kararlıyız.

En büyük gücüm, bu ülkenin gençleri yani sizlersiniz. 7,5 milyon gencimiz birinci sefer sandığa gidip oy kullanacak. 7,5 milyon gencin tarihi bir sorumluluğu var. En büyük gücüm bu ülkenin gençleri. 7.5 milyon gencimiz birinci kere sandığa gidip oy kullanacak. Ya bir dikta idaresine kalıcılık sağlayacağız ya da bir dikta idaresini demokratik yollarla sonlandıracağız. İkincide benimle bir arada olmaya hazır mısınız?”

“KALEMİNİ SATAN BEŞERDEN GAZETECİ OLMAZ”

“Şu anda Türkiye’de iki çeşit medya var. Bir, gazetecilerin hakkını veren, eleştirel olarak olaylara bakan, özgürlükçü medya. Burada vazife yapanlar gerçek manada birer gazeteci. Bu özgür medyada vazife alan ve kalemini satmayan bütün gazetecilere buradan selamlarımızı hürmetlerimizi gönderiyoruz. Kalemini, hasebiyle iradesini satan gazetecilere gazeteci denmez. Onun ismine havuz medyası denir. Kalemini satan beşerden gazeteci olmaz. Havuz medyasının neler yaptığını, toplumu nasıl kamplaştırdığını pek yeterli biliyoruz. Palavranın her türlüsünü rahatlıkla yazabiliyorlar, çizebiliyorlar, söyleyebiliyorlar.

DEZENFORMASYON MADDESİNE SERT TEPKİ

“Havuz medyası her kanaldan besleniyor. En büyük kaynağı beşli çete. Beşli çetenin varlık nedeni havuz medyasıdır. Havuz medyasının varlık sebebi de beşli çetedir. O yüzden söylüyorum geliyor gelmekte olan, beşli çeteyi bulacağız ve yakalayacağız onları. Dezenformasyon yasasını getirmelerinin temel gayesi Saray ve şürekasının ve onun beslemelerinin yaptığı yolsuzlukları kimse yazmasın diye.”

“GENÇLERE KATIKSIZ GÜVENİYORUM”

“Getirdiler bir kanun teklifi. Bütün bunlar yetmiyormuş üzere öbür arayışların içine de giriyorlar. Hangi arayışa girerlerse girsinler gençler doğruları görecektir. Ben bu ülkenin gençlerine katıksız güveniyor ve inanıyorum. Sizler bu ülkeyi gerçek manada değiştireceksiniz.”

“10 MİLYON EURO RÜŞVET DAĞITTILAR”

“10 milyon Euro rüşvet dağıttılar. Buradaki mahkemede kapalılık kararı aldılar kimse öğrenmesin diye. Fakat Siemens bir Alman firması ve Almanya’da da mahkeme var. Oradan öğreniyoruz. Rapordan okuyorum… ‘Siemens Türkiye’nin verdiği 10 milyon Euro’nun yüzde 30 Türk devlet görevlilerine… Yüzde 20 Kolin’e… Yüzde 20 TCDD yetkililerine… Yüzde 20 Siemens ile Kolin’i buluşturan aracılara… yüzde 10’u Siemens Türkiye’nin yöneticilerine verdik’ diyor. 

Dış güçler Türkiye’yi bu hale getirdiyse pekala siz neredeydiniz? Siz demek ki Türkiye’yi yönetemiyorsunuz. Efendim son mermiyi de iktisada sıkmışlar. Şu akla bakar mısınız? Devleti yönetemediklerini itiraf ediyorlar.

“Şu anda ülkeyi yönetenler çok açık bir biçimde halka palavra söylüyorlar. Ne diyorlar, ‘Biz faize karşıyız, faizi indireceğiz’ diyorlar. İndirin. Hangi faizi indirdiler? Kimin faizini indirdiler? Merkez Bankası’nın bankalara açtığı faizi indirdiler. Yani halkın faizini değil.”

ERDOĞAN’IN SÜFLİ ÇIKIŞI

“‘Sırf daha güzel otomobile binmek, daha uygun telefon alabilmek, daha düzgün konsere gidebilmek üzere süfli heveslerle ellerin yani öteki ülkelerin kapısına varanlara acıyarak bakıyorum’ diyor. Sevgili gençler bu lisanı sakın kullanmayın. İnsanınıza saygılı olun. Bu lisan kutuplaşmayı yaratan bir lisandır. Bu türlü bir lisanı kendi gençlerine niçin kullanıyorsun? Sen ülkede iş verdin de çalışmadı mı? Türkiye’deki gençler sarayın ya da havuz medyasının beslemeleri olmak istemediler. Bu gençler çalışarak, üreterek, kazanarak kendilerine daha yeterli bir hayat kurmak istediler.

Onlar bizi vakit zaman tahrik ederek sokaklara çekmek istiyorlar. Cam çerçeve indirtmek, polisleri üstümüze salmak istiyorlar. Çok dikkatli, çok kararlı daima birlikte sandığı bekleyeceğiz. Sandık geldiği vakit her birimiz tek tek sandığa gideceğiz. Türkiye’nin mukadderatını daima birlikte değiştireceğiz.

Gençlik hayal kurmak demektir. Hayal kurmak sakın vazgeçmeyin. Hoş hayalleriniz olsun. Bir şeyden emin olmanızı isterim. Sizin hayalleriniz benim amacım olacak ve biz o maksadı gerçekleştireceğiz.”

BAHÇELİ’YE ‘DNA’ YANITI

“Bir parantez açayım biraz gülelim. Sayın Bahçeli bugün demiş ki, ‘Ey Kılıçdaroğlu DNA testi yap’ diye. Vallahi hoş bir teklif lakin bir koşulum var, bir arada DNA testi yaptıracağız. Kimin ne olduğu çıksın ortaya. Birlikte gideceğiz, tıpkı laboratuvara gideceğiz birlikte DNA testi yaptıracağız. Ancak ona bir ipucu daha vereceğim. Benim kim olduğumu öğrenmek istiyorsan Konya’nın Akşehir’ine gideceksin. Seyit Mahmûd-ı Hayrânî türbesinde bir fatiha okuyacaksın. İstanbul müftülüğüne gideceksin kuyud-ı kadime arşivi var, o arşive bakacaksın. Benim kim olduğumu öğreneceksin. DNA testi yapmaktan asla vazgeçmem, kim olduğumu biliyorum. Herkesin kimliği nasıl şerefiyse, benim kimliğim de benim onurumdur.”

GÜNDEM OLAN ‘BAŞÖRTÜSÜ’ ÇIKIŞI

“Dün akşam bir görüntü yayımladım. Çok değerli bir bahis hakkında halkımıza seslendim. ‘Saray beni uygun dinledin. Bayanların hislerini inançlarını istismar ettiğini kâfi bugün kanun teklifimizi gazi meclisimize vereceğiz. Artık kanunu çıkaralım ve bu çağ dışı tartışma bitsin. Yüreği yeten de peşimden gelsin.’ Bu yaraları kapatmaya ant içtim. Omuz omuza yan yana yapacağız dostlarım.”

600 GENÇ KILIÇDAROĞLU’NU BEKLEDİ

Kılıçdaroğlu’nun yeni yasama yılının birinci küme toplantısında salonu 81 vilayetten gelen 600 genç doldurdu. Milletvekillerinin koltuklarına oturan gençler “Umudun lideri gençlik seninle” yazısı ve tıpkı bildirinin yazıldığı tişörtlerle Kılıçdaroğlu’nu bekledi.

Gençler, Kılıçdaroğlu’nu alkışlarla ve “Gençliğin Umudu Kılıçdaroğlu” sloganı atarak karşıladı.

NE OLMUŞTU?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Ekim Pazartesi günü saat 21.00’de toplumsal medya hesabından, “Bazı şeyler yürek ister, o yürek benim yol arkadaşlarımda var” notuyla bir görüntü paylaşmıştı. 

Helalleşme daveti kapsamında başörtüsü konusunda harekete geçeceklerini duyuran Kılıçdaroğlu, bugün TBMM’de yapacağı küme toplantısının akabinde kanun teklifi vereceklerini açıklamıştı.

“BU YARALARDAN BİRİ DE BAŞÖRTÜ MEVZUSU”

Kılıçdaroğlu, şöyle konuşmuştu:

“Yaralardan biri başörtü konusu. Burada bizim de yanlışlarımız oldu geçmişte. Lakin değişmeyi öğrenmeyi bildik. Artık bir sonraki basamağa geçme vakti. Bu sıkıntıyı toplum olarak aşma, geride bırakma vakti.

Konuyu devlet ciddiyeti ile çözme ve siyasetçilerin iki dudağı ortasından çıkarma vakti. Üniversal hukuk unsurlar ile ahenk içinde bir yasal çerçeve oluşturduk. Bayanların giysi kuşamını siyasetin monopolünden çıkartıyoruz. Bu hakkı yasal teminata alacağız. Bunu bir tartışma konusu olmaktan tümüyle çıkartacağız. Yarın prestiji ile bu yarayı sonsuza kadar kapatacak adımı atıyoruz. Kanun teklifimizi küme toplantımızdan çabucak sonra TBMM’ye sunacağız.”

“BAKALIM ONLARIN TAVRI NE OLACAK?”

“CHP kümesi eksiksiz, amasız, fakatsız ve yüreklice bu kanunun gerisinde duracaktır. Sarayın da samimiyet turnusolü bu? Bakalım onların tavrı ne olacak? Türkiye’nin yaralarını bir bir kapatma konusunda yol arkadaşlarım benimle. Türkiye’nin çok kanayan yaralarını kapatma konusunda da biz daha cesaretli olacağız. Bundan en ufak bir kuşkum yok ve sevgili halkım bu sıkıntı, lakin sıkıntı olduğu kadar da gerçek olan seyahatte sizi de yanımda görmek istiyorum. Güzel akşamlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir