Konya’da 60 hayvanın zarar gördüğü kimyasal atık dökümüne 38,5 milyon lira ceza

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ÇED İzleme ve Etraf Kontrolü Dairesi Lideri Barış Akgün, ”Çevremizi kirletenlere hiçbir halde müsamaha göstermeyeceğiz. İşletmeyi de faaliyetinden menettik” dedi.

Selçuklu ilçesi Kayacık Mahallesi Aliya İzzetbegoviç Caddesi ve Karatay ilçesi Tatlıcak Mahallesi’ndeki boş toprağa, 17 Temmuz’da kamyonlarla, içinde yanıcı unsur olan çok sayıda varil bırakıldı. Bölgede otlatılan 60 küçükbaş ise varillerden sızan sıvıya basarak yaralandı. İhbarla olay yerine AFAD ve polis grupları sevk edildi. Polis takımının etraf güvenliği aldığı 2 bölgede de AFAD’a ait KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer) takımları inceleme yaptı.

SUÇLAMALARI REDDETTİLER

Selçuklu İlçe Emniyet Müdürlüğü Kabahat Tedbire ve Soruşturma Ofis Amirliği grupları bölgeye 6 kamyon halinde kimyasal atık döküldüğünü belirledi. Polis, araçların şoförleri Hacı Adem Çoban ve ağabeyi Metin Çoban ile atıkları döktüren oto temizleme iş yeri sahibi Remzi Polat’ı gözaltına aldı. Suçlamaları kabul etmeyen ve atık hususlarla ilişkileri olmadığını öne süren 3 kişi dün sevk edildikleri mahkemece ‘çevreyi taammüden kirletme’ ve ‘mala ziyan verme’ kabahatlerinden tutuklandı.

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü takımları, AFAD ile yapılan incelemenin akabinde atıkları bugün iş makineleriyle kamyonlara yükleyip 2 araziyi de temizledi. Olay yerinde inceleme yapan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ÇED İzleme ve Etraf Kontrolü Dairesi Lideri Barış Akgün, araziye atılan hususun sülfürik asit ve karışık yağ olduğunu ve 3 şahsa en üst sondan toplam 38,5 milyon lira ceza uygulandığını açıkladı. 

Akgün, şunları söyledi:

”Yapılan birinci çalışmalarda gerekli numuneler alındı. İlk tespitlerde sülfürik asit ve karışık yağlama yağları, şanzıman yağları üzere atık yağlarının döküldüğünü tespit ettik. Bir taraftan da olayın isimli boyutu kapsamında döken bireylerin tespitine yönelik çalışmalar tamamlandı ve bu atıkları döken 2 araç şoförü tespit edildi. Etrafımızı, toprağımızı, havamızı, suyumuzu kirletenlere hiçbir formda müsamaha göstermeyeceğiz. Bu minvalde de bu dökümü yapan 2 kişiye 11’er milyon lira ve atıkları yüklenen işletmenin sahibine de 16,5 milyon lira idari para cezası uyguladık. Tıpkı vakitte bu bireyler ve işletme hakkında da ‘çevrenin taammüden kirletilmesi’ cürmüyle ilgili olarak da Cumhuriyet Savcılığı’na hata duyurusunda bulunduk. İşletmeyi de faaliyetinden menettik. Bulduğumuz bölge dışında bu soruşturma kapsamında birebir bireylerin Karatay ilçesinde de atık döktüklerini tespit ettik.”

TOPRAK NUMULERİ ALINACAK

İki topraktan de toprak numunesi alınacağını belirten Akgün, “Atıkları bir taraftan kaldırıyoruz ancak temizleme çalışmaları bittikten sonra da bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bir etraf laboratuvarı tarafından bölgeden toprak numuneleri alacağız. Yapılan temizlik çalışmasının kâfi olup olmadığını, ek bir rehabilitasyon çalışması gerekip gerekmediğini tespit ettikten sonra gerekirse yine temizleme çalışması yapacağız. Etrafın faal halde korunması için kontrollerimize kararlılıkla devam edeceğiz” diye konuştu.

‘İLLEGAL OLARAK ÇOK FAZLA ATIK BULUNDURAN İŞLETME’

Akgün, atıkların dökülmesini sağlayan firmanın oto temizleme eserleri olarak ruhsatlandırıldığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Firma olağanda oto temizleme eserleri olarak ruhsatlandırılmış lakin yasa dışı olarak içerisinde çok fazla atık bulunduran bir işletme olduğunu tespit ettik. Hasebiyle gerekli etraf müsaade ve lisansları olmadan bu faaliyeti gerçekleştirdiği için gerekli idari yaptırımları uygulayıp kendisini de faaliyetten menettik.”

Akgün, atıkların etrafa verdiği zararın ise temizleme çalışmaları bitince yapılacak toprak kirliliği tahlilleriyle tespit edileceğini söyledi. Atık unsurlardan ziyan gören 60 küçükbaş hayvanın ise veteriner tarafından tedavilerinin sürdüğü belirtildi. 

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir