Kur’an kursunun 77 yaşındaki ‘öğrenci dedesi’

Haliliye ilçesinde yaşayan ayakkabı tamircisi 4 çocuk babası Mustafa Karakaya, küçük yaşlardayken Kur’an öğrenmek için gittiği mescitlere iş hayatına erken atılması nedeniyle devam edemedi. Yaşı ilerledikçe ve çalışma hayatının yoğunluğundan isteğini yerine getiremeyen Karakaya, 77 yaşında torunları yaşındaki çocuk ve gençlerle Kur’an kursu eğitimine başladı.

Yaklaşık 1 yıllık eğitimin akabinde Kur’an-ı Kerim’i okumaya başlayan Karakaya, her gün kursta çocuklarla kendisini geliştirmeye devam ediyor.

Kur’an kursunun “öğrenci dedesi” yakıştırması yapılan Mustafa Karakaya, AA muhabirine, çocukluğundan bu yana Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenmenin hayalini kurduğu hatırlattı.

Yıllar sonra hayaline ulaşmanın sevincini yaşadığını lisana getiren Karakaya, yaklaşık 10 yaşındayken Kur’an öğrenmeye çalıştığını ancak çalışmak zorunda kaldığı için kurslara devam edemediğini kaydetti.

“Öğrenmenin yaşı yok” diyen ve herkesi Kur’an kurslarına davet eden Karakaya, şöyle konuştu:

“Küçükken öğrenmeye uğraş ettim. Ancak olmadı. Ailemin maddi durumu âlâ değildi. Küçük yaşlarda çalışmaya başladım. Küçüklüğümden beri ayakkabıcılık yaptım. Kuran öğrenmeyi çok istememe karşın bir türlü öğrenemedim. Artık çok şükür öğrendim. Hem de tecvitle öğrendim. Kuran’ı okuyorum ve hatimler yaptım. Herkese, bilhassa gençlere tavsiye ediyorum. Gençler, vakitlerini boş işlerle geçirmesinler, dinimizi öğrensinler. İlermiş yaşıma karşın ben öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum. Her gün Kuran okuyorum.” Azmi gençlere örnek oluyor

Kur’an kursu eğitmeni Zeynep Akbaş da Mustafa Karakaya’nın kurslara sistemli devam ettiğini ve ilerlemiş yaşına karşın Kuran okumaya başardığını belirtti.

Karakaya’nın çok azimli olduğunu tabir eden Akbaş, “Mustafa amca çocuklarını büyütmüş meslek edindirmiş, 50 yıl ayakkabıcılık yapmış, emekli olduktan sonra da felç olan eşine hizmet etmiş. Eşi vefat edince, hayalini gerçekleştirmek için buraya geldi. Merkezde açılan Kuran kursuna başladı. Mustafa amca yaz-kış demeden kursumuza geliyor. Yaz kuran kurslarına da devam ediyor. Mustafa amca şu anda Kuran’ı tecvitle okumaya öğrendi. Hatimler yapmaya başladı. Azmiyle herkese örnek oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir