Mehmet Büyükekşi: Hatayı başka yerde aramak lazım

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, dünyanın hiçbir yerinde maç öncesinde ve sonrasında hakemlerle ilgili açıklama yapılmadığını, oyunun kalitesini hakemler üzerinden okumamak gerektiğini söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Mehmet Büyükekşi, Riva’daki TFF Hasan Doğan Ulusal Ekipler Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde Anadolu Ajansı Spor Masası’nın konuğu oldu.

Mehmet Büyükekşi, kulüp liderlerinin federasyona yaptığı ziyaretlerle ilgili soruya, “Biz bu türlü bir şeyi dilek etmiyoruz. Bizim misyona gelirken ehemmiyet verdiğimiz dört ana mevzu inanç, adalet, eşitlik ve şeffaflıktı. Her şeyin diyalogla çözüleceğine inanıyoruz. Bilhassa basınımız için geçerli bir durum var, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorlar. Birtakım yazılar yazıyorlar. Gerçeği bilseler o denli yazmayacaklar, konuşmayacaklar. Her şeyimiz şeffaf. Bütün kulüplere, liderlere burası açık, lakin onların şikayet etmesi için değil hoşlukları, dostlukları, gelecek planlamaları paylaşmak bizim en büyük arzumuz” karşılığını verdi.

“HATAYI ÖBÜR YERDE ARAMAK LAZIM”

Hakem atamalarıyla ilgili tenkitlere karşılık Premier Lig örneğini veren Mehmet Büyükekşi, şöyle konuştu:

“Premier Lig’de 20 grup var, 19 tane hakemleri var. 19 hakem, VAR’da ve alanda misyon yapıyor. Bizde 23 tane saha, 12 tane VAR hakemimiz var. Hakem sayımız onlardan çok daha fazla. Tıpkı hakemler misyon yapıyor, doğal ki yapacak. Bir hakem tıpkı kadronun maçına üç haftadan evvel atanmıyor. İngiltere’de çok daha fazla tıpkı hakem tıpkı kadronun maçında vazife yapıyor. Öncelikle itimat hissini geliştirebilmemiz lazım. Yanılgıyı diğer yerde aramak lazım. Hakemler üzerinden aramaya devam edersek yanlış yaparız. Kriterlerimiz var. Son 3 maçta hakemlerin aldığı puan var, ayrıyeten dönem başından bu yana alınan puanlar var, FIFA hakemi olmasına nazaran de puanlar ekleniyor. FIFA hakemlerimizin sayısı belirli. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor’un maçlarını daha çok FIFA hakemleri yönetiyor, daha tecrübeliler. Bu hakemlerimiz yurt dışında da maç yönetiyor, hiçbir grup da şikayet etmiyor. Bunu yurt dışında yaptıklarına nazaran, burada da yapmaları lazım…”

“ZAMAN VAKİT KAHIRLAR OLABİLİYOR”

İngiltere’de kendisine gösterilen grafikle ilgili ayrıntılar aktaran Mehmet Büyükekşi, “Sahada misyon yapan hakemlerin her 15 dakikalık performanslarını ölçmüşler, son 15 dakikada verdiği kararlar bundan etkileniyor, olumsuz olabiliyor. Hakemlerimizin koşu performansına nazaran puan veriyoruz. Şayet bir hakem iki kadronun futbolcularının koşu ortalamasıyla birebir kilometreyi koşarsa ona artı puan veriyoruz. Altında koşarsa eksi puan veriyoruz. Bunu VAR hakemine yapamayız. Bizim emelimiz ihtisaslaşmayı sağlamak. Vakit zaman zahmetler olabiliyor. VAR protokolünü uyguluyoruz. Geçmişle farklılıklar varsa bunu düzgün anlatmamız gerekiyor. Teknik yöneticilerimizin, liderlerimizin, futbolcuların kuralları yeterli bilmesi gerekiyor. Bu sorunları ortadan kaldırmak için VAR odasında basın mensuplarını ağırladık. Geçen hafta da kulüp liderlerimize, teknik yöneticilerimize VAR odasında demo yaptırdık, canlı maç yönetmesini istedik. Bu bir seferlik bir şey değildi, her isteyen randevu alarak gelip VAR odasında çalışmaları görebilir” değerlendirmesinde bulundu.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir