MHP’li yetkililer: HDP ile kurulan temas, prosedür gereği; muhalefet bu tabloyu kriz gerekçesi yapmak istiyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ‘ın başörtüsü Anayasa teklifi konusunda HDP ile görüşmesini pahalandıran MHP’li kaynaklara nazaran HDP’yle kurulan temas, ‘prosedür gereği’ ve ‘muhalefet bu tabloyu kriz münasebeti yapmak istiyor.’

AKP anayasa değişikliği teklifini Meclis Başkanlığı’na sunmadan evvel CHP, HDP ve Yeterli Parti’nin kapısını çalmış ve değişiklik amaçlarını anlatmıştı. Diken’den Altan Sancar‘ın özel haberine nazaran, AKP’li heyetin anayasa değişikliği teklifi için HDP’nin de kapısını çalması, gözleri MHP önderi Devlet Bahçeli’nin yarınki küme toplantısı konuşmasına çevirdi. 

Adalet Bakanı Bozdağ, AKP Küme Lider Vekili Mustafa Elitaş ve AKP Seçim İşleri Lideri Ali İhsan Yavuz’dan oluşan heyet, HDP kümesini ziyaret etmişti. AKP’lileri HDP Küme Lider Vekili Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç’la birlikte parti sözcüsü Ebru Günay karşılamıştı. Görüşmenin akabinde uzun süredir “PKK eşittir HDP” gibi telaffuzlar kullanan AKP’nin ittifak ortağı MHP’nin önderi Bahçeli’nin ne reaksiyon vereceği merak konusu olmuştu.

“İttifakta görüş farklılığı yok”

Habere bilgi veren MHP Merkez İdare Heyeti üyesi isimlere nazaran ‘muhalefet kriz münasebeti arayışına girişmiş durumda.’  MHP’liler ‘altılı masa’ya ait lisana getirdikleri ‘HDP’yle bâtın ortaklık’ söylemini tekrarlayarak“Görüşme ülkenin geleceğini belirlemek için yapılmadı. Saklıdan hiç yapılmadı, buradan kimse kendini paka çekme fırsatı çıkaramaz” dedi.

“Prosedür gereği”

Ziyaretin sırf ‘bir prosedür ve teamül’  gereği olduğunu savunan MHP’lilere nazaran HDP’ye gidilmesi ‘cumhur ittifakı’nın görüşünde ‘bir farklılığa yol açmadı.’

“Gereken karşılığı alacak”

MHP başkanı Bahçeli’nin yarın vereceği beklenen iletiye da değinen MHP’liler,“Kendilerini bizim üzerimizden paka çekmek isteyenler, kriz için ellerini ovuşturanlar gereken karşılığı alacak” demekle yetindi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir