Otomotivciler vatandaşa da devlete de kazandıracak ‘sıfır vergi’ modelini açıkladı: ÖTV’siz otomobil projesi

Türkiye’de arabalardan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) en çok tartışılan mevzuların başında geliyor. Bu vergiler, devletin değerli bir gelir kaynağını oluştururken, yetkililerce Türkiye’nin cari açığını arttırmamak ismine ithal araçların satışını dengelemek bakımından da ele alınıyor. Otomotiv kesimi temsilcileri ÖTV’nin kademeli olarak kaldırılmasının devlete daha çok getiri sağlayacağı noktasında uzun müddettir birleşiyor. Bu mevzuda, Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) ise birinci kere somut datalarla 10 yıllık bir projeksiyon çizdi. ‘2034’ projeksiyonu çalışması yapan dernek, bunu ilgili devlet kurumlarıyla da paylaştı ve yetkilerinin de çalışmayı olumlu karşıladığını açıkladı.

ÖTV’siz otomotiv projeksiyonu, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında gazetecilere de anlatıldı. Buna nazaran, otomotivde ÖTV oranları 2034’e kadar her yıl yüzde 7-8 puan indirilerek sıfırlanırsa 1000 kişi başına düşen araç sayısı 219 adetten 365 adede çıkacak, otomobil+hafif ticari araç satışları 800 bin adetlerden 2.5 milyon adetlere ulaşacak, satışlar artacağı için Türkiye yeni yatırımlar alacak ve üretim kapasitesi 2 milyon adetten 3 milyon adede çıkacak, ihracat 30 milyar dolardan 50 milyar dolara ulaşacak ve en kıymetlisi istihdam yüzde 50 artarak 750 bin adetleri görecek. Ayrıyeten, yeni araç alımı artacağı için yaşlı yani 2. el araçlar Ortadoğu, Afrika üzere ülkelere ihraç edilebilecek. Böylelikle, cari açığa da 10 milyar katkı sunulacak.

 

‘HERKES KAZANIR’

Çalışmayı paylaşan ODMD Lideri Ali Haydar Bozkurt, “ÖTV’nin ansızın sıfırlanması hem devletin vergi kaybına neden olur hem de satın alınmış araçların bedelini düşüreceği için filo şirketlerini batırır. ÖTV inecekse bu kademeli olmalı” dedi ve özetle şu sözleri kullandı: “Otomotiv çok süratli dönüşüyor, yakında motor hacimlerinin bir manası kalmayacak. 2023 projeksiyonu devlete de vatandaşa da kazandırır. Devlet, vazgeçtiği vergiyi ziyadesiyle ortaya çıkacak yeni ekosistemdeki üretim, pahalı ihracat ve istihdam üzerinden toplayabilir. Vatandaş da yeni, teknolojik ve çevreci araçlara daha rahat ulaşır. Çalışmayı sunduk. İlgili merciler üzerinde düşünmeye bedel bir çalışma olduğunu belirterek ilgi duydular ve aldılar.”

 

DERNEĞİN İSMİ DEĞİŞTİ

Toplantıda kasım ayı araba ve hafif ticari araç satışları da açıklandı. ODMD Genel Sekreteri Hayri Erce’nin açıkladığı datalara nazaran, kasımda araba ve hafif ticari araç satışları bir evvelki yıla kıyasla yüzde 36.7 artarak 82 bin 311 adet oldu. Ocak-Kasım devri ise 668 bin 63 adet satışla kapandı. Bu ortada, Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) ismi otomotivdeki yeni teknolojileri de kapsamak amacıyla Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği oldu. Bozkurt, derneğe artık otomotiv ana üreticilerinin mobilite platformlarının da üye olabileceği söyledi.

 

SIFIR OTO’DA VERGİ ÇOKLUKLA % 80

Türkiye’de satılan sıfır arabalardan alınan ÖTV motor hacimlerine ve vergisiz fiyatlara nazaran belirleniyor. Satışlar ise yüklü olarak 1.6 litre hacminin altındaki arabalar üzerinden gerçekleşiyor. Burada da aracın matrah limiti yani vergisiz fiyatı ÖTV’yi belirliyor. Uygulanacak ÖTV oranları 45, 50, 60, 70 ve 80 olmak üzere 5’e bölünüyor. Lakin, son yıllarda hem global maliyet artışları hem de kurlarındaki artışlar nedeniyle satılan sıfır arabaların çok büyük bir kısmı yüzde 80’lik ÖTV dilimine giriyor. Buna KDV de eklenince bir arabadan alınan vergi yüzde 98’e ulaşıyor. Motorlu taşıtlardan alınan vergi devlet için de kıymetli bir kalemi temsil ediyor. Bu yıl devletin yalnızca motorlu taşıtlardan 140.1 milyar TL, önümüzdeki yıl ise 204 milyar TL gelir elde etmesi bekleniyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir