Satürn’ün Enceladus uydusunun yaşam barındırma ihtimali var

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) 2017’de sona eren Cassini vazifesinde yapılan müşahedeler, Satürn’ün Enceladus uydusunun, ömür için temel bileşenlerin birçoklarını içeren buzla kaplı bir okyanusa sahip olduğunu gösterdi.

Metro‘nun haberine nazaran, bilim insanları Enceladus’un organik ve inorganik karbon, amonyak ve olası olarak hidrojen sülfür dahil olmak üzere “yaşamın yapı taşlarını” içeren, potansiyel olarak yaşanabilir bir yeraltı su okyanusuna sahip olduğuna inanıyor.

Okyanusun altında fosfor olabileceği düşünülüyor

Pazartesi günü Proceedings of the National Academy of Sciences mecmuasında yayınlanan bir makaleye nazaran, Cassini tarafından toplanan datalara dayanan jeokimyasal modellemeyi kullanan bilim insanları, Enceladus okyanusunda, RNA ve DNA’dan güç taşıyan moleküllere ve hücre zarlarından kemik ve dişlere kadar çeşitli kıymetli organik bileşenlerin oluşumu için gerekli olan fosfordan ne kadar bulunabileceğini araştırıyorlar.

Makalenin muharrirlerinden Christopher Glein, “Öğrendiğimize nazaran bu su birikintisi bildiğimiz ömrün neredeyse tüm temel ihtiyaçlarını içeriyor. Biyolojik olarak gerekli olan fosfor elementi şimdi direkt tanımlanmamış olsa da, grubumuz uydunun buzlu kabuğunun altındaki okyanusta bulunduğuna dair ispatlar keşfetti” dedi.

Glein kelamlarına, “Güneş sisteminde dünya dışı yaşanabilirlik arayışı odak noktasını değiştirdi; artık organik moleküller, amonyak, sülfür içeren bileşikler ve hayatı desteklemek için gereken kimyasal güç de dahil olmak üzere hayatın yapı taşlarını arıyoruz. Fosfor değişik bir durum teşkil ediyor zira evvelki çalışmalar, Enceladus okyanusunda fosforun az olabileceğini ve bunun da ömür mümkünlüğünü azaltacağını öne sürüyordu” halinde devam etti.

Okyanus 2005 yılında keşfedilmişti

Enceladus, Satürn’ün 1789’dan beri bilinen, yaklaşık 500 km genişliğinde uydusudur. En büyük Satürn uydusu olan Titan’ın yalnızca onda biri büyüklüğündedir. 2005 yılında Cassini uzay aracı Enceladus’un buzlu yüzeyinin altında hayatı sürdürebilecek bir okyanus keşfetti.

Uydunun güney kutbu yüzeyindeki buzlardan, soğuk volkanizma ismi verilen bir süreçle fışkıran gayzer gibisi su fıskiyeleri görüldü. NASA 2017 yılında Cassini’nin hayatını, Satürn’ün atmosferine yaptığı mevt dalışıyla sonlandırdı. Gökbilimciler muhtemel hayat belirtileri için Enceladus ve Jüpiter’in uydusu Europa üzere okyanus dünyalarını incelemeye devam ediyor.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir