Rus basınından çarpıcı iddia: ABD’nin yaptırım baskısı sonrası Havaş, Rus şirketlere mektup gönderdi

Ukrayna işgali sonrası Rusya’ya birçok yaptırımı hayata geçiren ABD’nin son devirde Türkiye’ye bu bahiste baskıyı artırdığı haberleri gündemdeki yerini koruyor.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, ABD idaresinin Türkiye’ye, ABD imali Rus yolcu uçaklarına Türkiye’deki havalimanlarında hizmet ve teknik takviye verilmemesi konusunda ikazda bulunduğunu yazmıştı. ABD’nin Rusya ve Belarus’tan gelen ABD üretimi uçaklara yakıt ikmali ve yedek modül üzere hizmetler sağlanması halinde, Türk şahıs yahut kurumların para ve mahpus cezası ya da ihracat imtiyazının kaybedilmesi üzere uygulamalarla karşı karşıya kalacağı ihtarında bulunduğu belirtilmişti.

ABD’nin yaptırımlarla ilgili en üst seviye yetkilisi olan Hazine Bakanlığı Müsteşarı Brian Nelson da bu hafta hususla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

Yaptırım tartışması sürerken Rus basınında dikkat çeken bir haber yayınlandı. Rus medya kuruluşu RBK’nın haberine nazaran, Türkiye’nin en önemli havalimanı yer hizmetleri sağlayıcılarından Havaş, ABD’nin yaptırımları nedeniyle Rus Havayolları’na ilişkin ABD imali uçaklara hizmet vermeyi durdurabileceğini bildirdi.

Haberde, Havaş’ın salı günü Rus ve Belarus havayolu şirketlerine bir mektup göndererek Boeing ve Airbus uçaklarına hizmetlerin durdurulacağı ikazında bulunduğu kaydedildi. Havaş’ın uyardığı havayolu şirketleri listesinde Aeroflot, Rossii, S7, Utair Airlines, Red Wings, Nordwind ve Yamal ile Belarus şirketi Belavia da bulunuyor.

‘UÇUŞ MALİYETİ FIRLAYABİLİR’

RBK, Havaş’ın Rus uçaklarına yönelik hizmetlerle ilgili yasal süreci incelediğini, şirketlerden de uçakların imal materyalleri konusunda bilgi istediğini ve sorunu çözmeye çalıştığını aktardı.

Rus basınına nazaran Türk şirketlerin Rusya’dan gelen uçaklara yer hizmeti sağlamaması halinde Türkiye’ye uçuşların maliyeti kıymetli ölçüde artabilir.

Havacılık istatistiklerine nazaran, 1 Ekim 2022’den bu yana Rus ve Belarus hava yollarına ilişkin Boeing uçakları Türkiye’ye 2 binden fazla uçuş gerçekleştirdi. Ukrayna işgalinin başından beri yaptırımlardan ve askeri seferberlikten kaçanlar dahil milyonlarca Rus vatandaşı Türkiye’ye geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir