Rusya’dan flaş Türkiye kararı… Veto etti

Rusya, Suriye’ye yardım sağlayan sistemin müddetinin uzatılmasını veto etti.

Rusya, Cilvegözü Hudut Kapısı üzerinden, Suriye’de milyonlarca şahsa insani yardımların yapılmasına imkan tanıyan sistemin müddetinin uzatılmasını veto etti.

Sınır kapısının açık kalması ve yardımların devam edebilmesi için kelam konusu sistemin, BMGK tarafından yenilenmesi gerekiyor. Norveç ve İrlanda’nın sunduğu ve Batılı ülkelerin dayanak verdiği tasarıda, Cilvegözü hudut kapısının bir yıl daha açık kalması öneriliyordu.

Yapılan oylamada; 15 üyeli kurulda 13 ülke tasarıya dayanak verirken, Rusya kararı veto etti, Çin ise çekimser oy kullandı.

Ancak Rusya hudut ötesi yardım düzeneğinin misyon mühletinin yalnızca 6 ay uzatılması ve yardımların Suriye içinde rejim denetimindeki bölgelerden yapılmasını istiyordu.

BM Güvenlik Kurulu; 10 Temmuz’da aksi tarafta bir karar alamazsa, Suriye’ye milletlerarası insani yardımların gönderildiği Cilvegözü Hudut Kapısı kullanılamayacak ve ülkenin kuzeybatısında 4 milyondan fazla kişi açlık riskiyle karşı karşıya kalacak.

BMGK’DA OYLAMA SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR

BMGK’de bir tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9’unun lehte oy vermesi, daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’dan da rastgele birinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir