Sakarya’nın ödüllü projesi 1 yılda 29 ton üretti!

SAKARYA (İGFA) –Sakarya Büyükşehir Belediyesi, ürettiği projelerle çiftçiye ve üreticiye güçlü bir dayanak sunuyor. Yerli üretimle ülke iktisadına azamî düzeyde girdi sağlayarak ‘Türkiye Yüzyılı’nın’ yıldızı parlayan kentleri ortasında olmak isteyen Büyükşehir, vatandaşın üretime tartı vermesi için teşviklerini artırıyor.

Bu maksatla 2019 yılında Lider Ekrem Yüce’nin talimatlarıyla arıcılara dayanak olunması için hayata geçirilen 54 Katılımcılı Arıcılık (KAP54) projesi de Türkiye’de örnek gösterilen projeler ortasında yer almıştı. Üretimde 2022 yılında elde edilen rekor muvaffakiyet ise yılsonu raporlarına yansıdı.

Büyükşehir Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği’nin “Altın Karınca” mükafatı verdiği projeye dâhil olan üreticilerin 2022 yılında toplamda 29 ton bal üretimi gerçekleştirdiğini açıkladı. Ayrıyeten, tıpkı yıl içinde bir ton polen ile propolis, bin 685 adet ana arı, 18 kilogram arı sütü, 220 gram arı zehri ve 700 adet oğul arı üretimi yapıldığı belirtildi.

KAP54 kapsamındaki hibelerle yapılan bal, propolis, polen, arı zehri, ana arı, yapay oğul üretimi 2022 yılında rekor düzeylere ulaştı. Arı üreticileri, takviyeleri için Büyükşehir’e teşekkür etti. Yüce’nin şahsen takip ettiği proje kapsamında üretilen eserlerin birçoğu, BELPAŞ marifetiyle Bal54, Süt54, Kabak54, Irmak Çikolata ve Yöresel Eserler Satış Noktaları’nda vatandaşa sunuluyor.

Sakarya’da bal, süt, et, çikolata ve 60 kilometrelik Sakarya Botanik Vadisi’nden çıkan tıbbi aromatik bitkilerle üretilen şifa eserlerini en kaliteli haliyle, olabilecek en uygun fiyata vatandaşa sunan Büyükşehir Belediyesi, tüm bu eserlerin üretimi noktasında çiftçi ile üreticiye tam dayanak veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir