Sera Kadıgil: Soma’da olduğu gibi bir canın hesabını 8 günle veremeyeceksiniz, yargılanacaksınız!

Türkiye Personel Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, “Başta Güç Bakanı olmak üzere TTK Genel Müdürü, ilgili tüm genel müdür yardımcıları ve elbette bu liyakatsizliği kural diye bize dayatan sonuna da 42 emekçimizin canına mal olan saray rejimi, yargılanana kadar bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Yargılanacaksınız, yargılanacaksınız, yargılanacaksınız! Soma’da olduğu üzere bir canın hesabını 8 günle veremeyeceksiniz” dedi.

TİP’li Kadıgil, Amasra’daki maden faciasında yaralanan, fakat İstanbul’da kaldırıldığı hastanede ömrünü yitiren Taner Şen’in Amasra’daki cenaze merasimine katıldı. Kadıgil, cenaze merasiminin arından Amasra’daki Madenci Anıtı önünde açıklamalarda bulunarak şunları söyledi:

“Uzun müddet ağır yaralı halde hastaneden tedavi gördükten sonra dün hayatını kaybeden Taner Şen’in cenazesi için Amasra’ya geldik. Gerimde gördüğünüz Madenci Anıtı Amasra’nın. Üzerinde 101 tane isim var. 101 hayatını kaybetmiş insan var. Bunlardan 42 tanesi saray rejimi yüzünden geçtiğimiz 14 Ekim’de kaybettiğimiz kardeşlerimize ilişkin. Az evvel deftere yazdığımızı tekrarlayalım. Zira kolay bir gün olmadı. Sena’yı gördük bugün; hayatını kaybeden Şaban’ın eşi. 25 yaşında daha, ikiz çocuklarına gebe, altı ay içinde doğumu olacak. Çocuklarını beklerken kaybetmiş eşini. Ali abi ile tanıştık. Hayatını kaybeden öteki bir madencinin babası. Hepsinin tek bir talebi var: Burada yaşayan herkes, tüm beşerler bunun bir kaza değil, bunun bir baht planı değil, bunun bir katliam olduğunu iliklerine kadar hissediyorlar. Hiçbir rapora, bilgiye, mahkemeye gereksinimleri yok. Kaybettikleri canların ağzından dinlediler zira bunun bir katliam olduğunu.

Biz de şunun kelamını yazdık az evvel deftere: Bir kurum müdür, bir işletme müdürüyle altından kalkabileceğiniz, yırtabileceğiniz bir husus yok ortada. Bütün uzman raporları ortada. İhmali olanlar ortada. Başta Güç Bakanı olmak üzere TTK Genel Müdürü, ilgili tüm genel müdür yardımcıları ve elbette bu liyakatsizliği kural diye bize dayatan sonuna da 42 personelimizin canına mal olan saray rejimi, yargılanana kadar bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Yargılanacaksınız, yargılanacaksınız, yargılanacaksınız! Soma’da olduğu üzere bir canın hesabını 8 günle veremeyeceksiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir