MGK’dan adalar mesajı: Aklıselime davet ediyoruz

AYDIN HASAN Ankara – Toplantının akabinde yayımlanan MGK bildirisinde, özetle şu sözlere yer verildi:

TERÖRE KARŞI TEDBİR: PKK/KCK-PYD/YPG-SDG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, ulusal birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında Şuraya bilgi sunulmuştur.

IRAK’A DAVET: Son devirde Irak’ta müşahede edilen hadiselerin, güvenlik ve istikrara olumsuz yansımaları ile PKK/KCK terör örgütünün bu durumu istismar ederek alan kazanma ve ikili bağlarımıza ziyan verme eforları ele alınmış, terör örgütleri ile çabada müşterek bir anlayış çerçevesinde hareket edilmesinin değerine dikkat çekilmiştir.

YUNANİSTAN’A SERT İKAZ: Milletlerarası hukuk ve antlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerine riayet etmeye yönelik davetlerimize karşın hukuk dışı uygulamalarından vazgeçmeyen Yunanistan’ın özellikle son periyotta artan kışkırtıcı aksiyonları tüm detaylarıyla ele alınmıştır. NATO çerçevesinde icra edilen faaliyetleri dahi sabote edecek ve milletlerarası sularda seyreden sivil gemilere ateş açtıracak kadar akıl ve mantıktan uzaklaşan Yunanistan Yönetimi’nin beyhude gayretlerine karşı milletimizin hak ve menfaatlerinin koruması için milletlerarası hukuk çerçevesindeki her türlü legal prosedür ve aracı kullanmaktan imtina etmeyeceğimiz kuvvetle vurgulanmıştır. Gayriaskeri statüdeki adaların silahlandırılması konusunda Yunanistan’ı teşvik eden çevreler aklıselime davet edilmiştir.

KKTC’Yİ TANIMA DAVETİ: ABD’nin GKRY’ye yönelik silah ambargosunu kaldırma kararı değerlendirilmiş; Doğu Akdeniz’de barış ve dengeyi negatif tarafta etkileyecek ve müttefiklik ruhuna da karşıt olan bu karardan geri dönülmesi davetinde bulunulmuştur.
Türkiye’nin, Kıbrıs Türklerinin haklarının savunulması için yürüttüğü çok boyutlu faaliyetlerini kararlılıkla sürdüreceği vurgulanarak tüm ülkeler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanımaya davet edilmiştir.

ERMENİSTAN’A KINAMA: Ermenistan, Azerbaycan’a yönelik kışkırtıcı hareketleri sebebiyle kınanmış; Ermenistan idaresine, kendisine sunulan barış fırsatını değerlendirmesi ve tüm ahdi yükümlülüklerini yerine getirmesi sorumluluğu hatırlatılmıştır.                                              

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir