Silivri’deki doğalgaz tesisi ihtiyacın yüzde 25’ini karşılayacak

Türkiye’nin birinci yeraltı doğalgaz depolama tesisi olan Silivri Doğalgaz Depolama Tesisi, kapasite artışı sonrası bugün açılıyor.

Açılış öncesi Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, NTV’ye açıklamalarda bulundu.

Avrupa’daki güç krizine değinen Dönmez, “Tüm dünyada bilhassa Avrupa’da dertli bir süreç var. Biz evvelce bu durumu görerek fiziki altyapımızı güçlendirik” dedi.

Yeraltı doğalgaz depolama tesislerinin kış aylarında artan talebi karşılamak için projelendirildiğini kaydeden Dönmez, açılışı yapılacak tesisin kapasitesinin 2,8 metreküpten 4,6 milyar metreküpe yükseleceğini söyledi.

Dönmez, “Günlük sisteme verilen gaz ölçüsü 28 milyon metreküptü. Bu proje ile 75 milyon metreküpe kadar gaz vereceğiz. Bunun manası şu yalnızca bu tesis bile kış aylarında ülke muhtaçlığının yüzde 25’ini tek başına karşılayabilecek seviyede” dedi.

Tuz Gölü’ndeki projeye ait bilgi de veren Dönmez, “Onun da birinci fazı bitti. 1.2 milyar metreküplük depolama hacmine sahip. Orada da çalışmalar sürüyor. 2 yıl içinde oradaki depolama kapasitemizi de 5.4 milyar metreküpe ulaştıracağız. Bugün 6 milyar metreküp olan depolama hacmimiz 10 milyar metreküpe çıkmış olacağız” diye konuştu.

KARADENİZ GAZI MARTTA

Bakan Dönmez Karadeniz gazıyla ilgili soruyu da yanıtladı. Çalışmaların sürdüğünü belirten Dönmez, “Boru hatta serimleri tamamlandı, testleri yapılıyor. Önümüzdeki yıl mart ayında vatandaşlarımızla buluşturmuş olacağız gazı” tabirlerini kullandı.

DOĞALGAZA ARTIRIM OLACAK MI?

Bakan Dönmez’in gündeminde savaşla birlikte artan gaz maliyetleri de vardı. Artan fiyatların doğalgaza artırım olarak yansıyıp yansımayacağına ait soruya Dönmez, şu karşılığı verdi:

“Bu yılın başındaki düzeylere hala inmedi gaz fiyatları. Şubat-mart ayında çıkan savaş nedeniyle yaz aylarında olağandışı fiyatlar gördük.Temmuz-ağustosta bin metreküp fiyatı 3 bin dolarların üzerini gördü. Kriz öncesi düzeylerden hala çok fazla. Bugün piyasada 1500 dolar düzeylerinde. Hükümetimiz artan fiyatlardan korunması gereken kısımları rahatlatmak için sübvanse etmek suretiyle artan maliyetleri büyük oranda hükümetimiz kendisi üstlendi. Siyasetimizde bir değişiklik olmayacak. Vatandaşımız lehine yapılması gerekenlere devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir