Şoygu, ABD’li mevkidaşı Austin ile telefonda görüştü

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, telefon görüşmesinin ‘ABD tarafının girişimiyle’ yapıldığı vurgulandı. Açıklamada, “ABD’ye ilişkin bir insansız hava aracının Karadeniz’de düşmesiyle yaşanan olayın sebep ve sonuçlarına ait görüş alışverişinde bulunuldu. Bakan Şoygu, olayın nedeninin ABD’nin Rusya Federasyonu tarafından özel bir askeri harekatın yürütülmesi ile kontaklı olarak ilan edilen uçuş kısıtlama bölgesine uyulmaması olduğuna dikkat çekti” denildi. ABD İHA’sının uçuş rotasının ‘provokatif’ olduğu tabir edilerek, kelam konusu aksiyonun Karadeniz bölgesindeki tansiyonun tırmanmasına neden olacak ön şartlar oluşturduğu aktarıldı.

ABD SAVUNMA BAKANLIĞI: TEHLİKELİ VE PERVASIZ

Pentagon’dan görüşmeye ait yapılan açıklamada ise Rusya’nın hareketlerinin ‘tehlikeli ve pervasız’ olduğu belirtildi. Açıklamada, “Austin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Rus hava kuvvetlerinin Karadeniz üzerindeki memleketler arası hava alanında son vakitlerde yaptığı profesyonel olmayan, tehlikeli ve pervasız davranışlar hakkında telefonla görüştü. Bakan Austin, ABD’nin memleketler arası hukukun müsaade verdiği her yerde uçmaya ve faaliyet göstermeye devam edeceğini vurguladı” denildi.

GENELKURMAY LİDERLERİ DA TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Bakan Austin ve Şoygu’nun görüşmesinin akabinde Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Lideri Valery Gerasimov ve ABD Genelkurmay Lideri Mark Milley ortasında da görüşme gerçekleştirildi. Generallerin görüşme içeriğine dair rastgele bir ek açıklama yapılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir