TBMM Üyesi Ahmet Akın Kimdir, Kaç Yaşında ve Nereli? Ahmet Akın’ın Hayatı ve Kariyerine Dair Detaylar

Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi Ahmet Akın’ın hayatına dair ayrıntılar merak edilmeye başlandı. Bir televizyon programına konuk olacağını duyuran Akın’ın hayatı ve mesleği araştırılıyor. 2015 yılından beri TBMM üyesi olan Ahmet Akın’ın eğitimi ve özel hayatı da aramalarda yerini aldı. Pekala Ahmet Akın kimdir? Ahmet Akın kaç yaşında ve nereli? İşte ayrıntılar…

Ahmet Akın’ın Eğitim Hayatı: Ahmet Akın Kimdir?

13 Ağustos 1973’te Balıkesir Gönen’de dünyaya gelen Ahmet Akın, birinci ve orta öğretimini doğduğu yerde tamamlamıştır. Liseyi İzmir Atatürk Lisesi’nde bitiren Ahmet Akın, İngiltere’de Cambridge kentinde Eurocenter kursunda Lisan ve İktisat eğitimleri almıştır. Akabinde Bahçeşehir Üniversitesi’nde siyaset eğitimini tamamlamıştır. “Yenilenebilir Güç Kaynakları ve Üretimi” hakkında İspanya’da farklı tarihlerde birçok eğitim ve seminerlere katılmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Ahmet Akın’ın Kariyeri

Enerji alanında faaliyet gösteren özel kesim kuruluşlarında genel müdür, memleketler arası alanda faaliyet gösteren holdinglerde CEO ve idare şurası üyesi olarak misyon almıştır. 

2015 Haziran Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir milletvekili olarak meclise girmiştir.  26. periyotta TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Kurulu ve Dışişleri Kurulu’nda üye olarak yer almıştır. 2016 yılında CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı olmuştur.

Ahmet Akın Neler Yaptı?

2018 Türkiye genel seçimlerinden evvel 14 CHP’li milletvekiliyle birlikte mecliste küme kurabilmesi için YETERLİ Parti’ye geçmiştir. 2018’de tekrar CHP’ye geri döndü ve Balıkesir 1. sıradan aday gösterilerek tekrar milletvekili seçildi. 

2019 mahallî seçimlerinden evvel CHP Parti Meclisi kendisini Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Lider adayı olarak gösterdi. YETERLİ Parti ile ittifak kurulması sonrası İsmail Ok lehine adaylıktan çekildiğini açıkladı. 37. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı’nda parti meclisi üyesi seçildi. Kurultay sonrası CHP MYK’sında güç ve altyapı projelerinden sorumlu genel lider yardımcısı olarak görevlendirildi

Ahmet Akın Kaç Lisan Biliyor?

Ahmet Akın; İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca olmak üzere üç yabancı lisan bilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir