TV100’de Ali Erbaş tartışması… Yok hükmünde

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş’ın, Ümraniye’deki bir camii açılışındaki “Ezan okunduğunda gençler okuldaysa bu gerçek değil. Ezan okunduğu vakit gençlerimiz gitsin” ifadeleri gündem oldu.

Tv100’de yayınlanan “Gündeme Dair” isimli programda da Erbaş’ın cami ve okul ile ilgili kelamları tartışıldı.

Tv100 muharriri Latif Şimşek, kelam konusu Erbaş’ın sözlerini kıymetlendirerek “Diyanet İşleri Başkanı’nın gençlerden mescide gelmesini istemesinden daha doğal ne olabilir” dedi.

Şimşek’in bu kelamları üzerine Sözcü Gazetesi Muharriri Aytunç Erkin kelam alarak şunları söyledi:

“Öyle bir şey yok. Diyanet istediği kişiyi mescide davet edebilir. ‘Ezan okunduğunda gençler okuldaysa bu yanlışsız değil. Ezan okunduğu vakit gençlerimiz gitsin’ diyor. Cuma günü resmi tatile dönsün. Ali Erbaş, siyasetin tam da göbeğindedir. Buluşur Diyarbakır’daki meleler ile, telefon açtırır Erdoğan ile konuşturur. Artık Diyanet İşleri Lideri bir parti başkanının bu kadar yanında hareket etmez. 9 Kasım’da Kadir Mısıroğlu’nu ziyaret etmiş, 10 Kasım’da Atatürk’ü anmayan bir Diyanet İşleri Lideri benim için esasen yok kararındadır. MHP önderi Bahçeli’nin bile eleştirdiği, Atatürk’e lanet okuyan biri benim için yok hükmündedir”

ALİ ERBAŞ NE DEMİŞTİ

Ümraniye’de bir caminin açılışında konuşan Erbaş, şunları söylemişti:

“Camilerimizi gençlerimizle çocuklarımızla süslemeyiz. Ellerinden tutup onları mescide getirmeliyiz. Şayet okuldaysalar bu hakikat değil ezan okunduğu vakit gençlerimiz gitsin. Cuma günleri 2 saat kadar müsaadeleri var. O yaşlarda alışsınlar. Hocalarımız bütün mescitlerde namaz öncesi ve sonrası kuran, tefsir dersleri veriyor. Verilen emekler boşa gitmesin. Mescitlerimiz yalnızca ezan okunup namaz kılındıktan sonra kapısı kapanan yerler olmasın. İçini okul haline getirelim. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun, cumanız kabul olsun”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir