Ukrayna savaşında dönüm noktası: Rusya, Herson’dan çekiliyor

Rusya’nın Ukrayna işgalinde ele geçirdiği tek bölge olan ve eylülde ilhak ettiği Herson’dan çekilme kararı, neredeyse 9 aydır süren savaşta dönüm noktası oldu.

Son devirde Ukrayna’nın doğusunda birçok yeri kaybeden Rusya’nın son olarak işgalde ele geçirdiği tek bölge olan ve eylülde ilhak kararı aldığı Herson’dan çekilmeye başlaması, 24 Şubat’tan bu yana süren savaştaki en kıymetli gelişmelerden biri oldu.

Rusya Savunma Bakanlığı, dün Herson kentindeki savunma çizgisinin Dnipro Nehri’nin sol yakasına çekileceğini açıkladı. Rusya’nın Ukrayna’daki birliklerinden sorumlu kumandanı Sergey Surovikin, Ukrayna’daki savaşla ilgili son duruma dair gelişmeleri, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu başkanlığındaki askeri yetkililere aktardı.

Herson bölgesindeki sivillere ve sivil yapılara gerekli takviyenin verilemediğine işaret eden Surovikin, “Ukrayna birlikleri Kakhova barajına yönelik topçu atışlarına devam ediyor ve bu durum bölgede sel baskını nedeniyle değerli kayıplara yol açabilir. Savunma sınırının Dnipro Nehri’nin sol yakasına çekilmesini öneriyorum” dedi. Şoygu da, kelam konusu teklifi kabul ederek birliklerin Dnipro Nehri’nin sağ yakasından sol yakasına çekilmesi talimatı verdi.

UKRAYNA TEMKİNLİ

Karar Ukrayna’da hem sevince hem de temkinli yaklaşımlara yol açtı. Devlet Lideri Danışmanı Oleksiy Arestoviç, Rus güçlerin çekilirken köprüleri havaya uçurduğunu belirterek “Şu anda niyetlerini bilmiyoruz. Çok yavaş ilerliyorlar” dedi.

Ukraynalı askeri uzman Yuri Butusov da ABD’nin sağladığı HIMARS sisteminin Rus ordusunun Herson’daki savunma çizgisini dağıttığını söz etti.

ABD GENELKURMAY LİDERİ: RUS ORDUSU AĞIR KAYIP VERDİ

ABD Lideri Joe Biden, Rusya’nın bu kararının “Putin’in ordusunun birtakım çok önemli problemler yaşadığının göstergesi” olarak niteledi. ABD Genelkurmay Lideri Mark Milley de Rus ordusunun Ukrayna’da büyük yara aldığını, 100 binden fazla Rus askerinin savaşta öldüğünü ya da yaralandığını söyledi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ise, Rusya’nın “Herson’daki savunma sınırının Dnipro Nehri’nin sol yakasına çekileceği” istikametindeki açıklamasına ait, “Düşman bize armağanlar vermez, düzgün niyet jestleri yapmaz. Her şey için savaşıyoruz” tabirini kullandı.
Zelenskiy gece saatlerinde Telegram hesabından paylaştığı manzaralı iletisinde, en ağır çatışmaların Donetsk cephesinde ağırlaştığını söyledi.

Zelenskiy, şu tabirleri kullandı:

“Güneyde yavaş yavaş ilerliyoruz, mevzilerimizi adım adım güçlendiriyoruz. Bugün enformasyon alanında çok fazla sevinç var ve bunun nedeni açık. Lakin hislerimiz savaş sırasında her vakit kısıtlı olmalıdır.”

Zelenskiy, ordunun, duygusal olmadan, gereksiz risk almadan çok dikkatli bir halde hareket ettiğini belirterek, “Herson, Kahovka, Donetsk ve başka kentlerimizin kurtuluşunu bu türlü sağlayacağız. Lakin bu katiyetle bizim gayretlerimizin, savunma operasyonlarımızın sonucu olacak” diye konuştu. (SOZCU.COM.TR/AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir