Yılın ilk 3 ayında iflas eden esnaf sayısında rekor

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, toplu esnaf iflaslarına ait yazılı basın açıklaması yaptı. Yılın birinci üç ayında meslekten ve sicilden terkini yaparak iflas eden esnaf sayısının en az 35 bin olduğunu belirten Ağbaba’nın açıklaması şöyle:

“Bu yılın birinci üç ayında meslekten ve sicilden terkinini yaparak iflas eden esnaf sayısı en az 35 bin 774 olarak kayıtlara geçti. Yılın birinci üç ayında meslekten terkinini yapan esnaf sayısı 7 bin 67 olurken, sicilden terkinini yapan esnaf sayısı ise 28 bin 707 oldu. Bu yılın birinci üç ayında 35 bin 774 esnaf iflası, 2019’dan bu yana en yüksek üç aylık esnaf iflası oldu.

AKP Genel Başkanı Erdoğan 2018 seçimlerin öncesinde ‘Siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle, şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz’ demişti. Başkanlık sistemi ile dünyanın en büyük 3 iktisadı ortasına gireceğimiz sav edilmişti. 5 yıllık toplam iflas nüfusu 583 binin altında alan 44 ilin nüfusundan daha fazladır.

Lakin Türkiye son 5 yılda tarihinin en büyük ekonomik krizin yaşarken, küçük esnafımızda bu krizden hissesini almış oldu. Öve öve bitirilemeyen başkanlık sisteminde ortadan geçen 5 yıldan bugüne tam 583 bin 314 esnaf iflas ederek ekmek teknesini kaybetmiş oldu.

“14 MAYIS’TAN SONRA ESNAFIMIZIN KREDİ FAİZLERİ SİLİNECEK”

14 Mayıs seçimlerinden çabucak sonra esnaflarımız nefes alabilmesi için, ekmek teknelerini kaybetmemeleri için yapacağımız birinci iş bankalara ve kredi kefalet kooperatiflerine olan borçlarının faizleri silinecek. Ayrıyeten işyeri kira ödemelerinde stopaj oranını sıfırlayacağız.

Esnafımızın emekli olabilmesi için en son 2000-2008 ortası için uygulanan geriye yanlışsız borçlanma hakkını, ticari sicil kayıtlarına ve esnaf odalarına bağlı kalınan mühletleri göz önünde bulundurarak tanıyacak, 9 bin gün prim eşitsizliğine de son vereceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir