Financial Times’ta ‘Süleyman Soylu’ yorumu: Sorunlu ve toksikti

İngiltere merkezli Financial Times (FT) gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı kabineye ait bir tahlil yayınlandı. “Erdoğan, kabineyi yenilerken Türkiye için ekonomik değişim sinyali veriyor” başlıklı tahlilde, ‘daha ortodoks iktisat siyasetlerine geçiş sinyalinin verildiği’ belirtildi.

2011-2015 tarihlerinde Kalkınma Bakanlığı görevini üstlenen Cevdet Yılmaz’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanmasının da, ‘ekonomi siyasetinde potansiyel bir değişikliğin işareti olarak görüldüğü’ belirtildi. Adam Samson and Funja Güler imzalı tahlilde, şöyle denildi: “Erdoğan, kabinesindeki kapsamlı değişiklikleri açıklarken, iktisat grubunu yenilerken ve katı telaffuzuyla tanınan içişleri bakanını değiştirirken daha ortodoks iktisat siyasetlerine geçiş sinyali verdi.”

Gazeteye konuşan bir ekonomist, Erdoğan’ın önceliğinin iktisat olduğunu lakin kabine değişikliğinin tek başına kâfi olmayacağını’ lisana getirdi.

Eski içişleri bakanı Süleyman Soylu’ya da işaret edilen tahlilde, milletlerarası danışmanlık şirketi Teneo’nun eş başkanı Wolfango Piccoli’nin değerlendirmelerine yer verildi. “Soylu sıkıntılı ve toksikti” tabirlerini kullanan Piccoli, Soylu’nun birçok insanı düşmanlaştıran güçlü bir Batı ve bilhassa Amerikan zıddı bir duruş benimsediğini belirtti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir