Yönettiği madende 8 işçi öldü, cezayı 24 taksitte ödedi genel müdür oldu

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nun 2013 yılında yöneticisi olduğu Kozlu müessesinde 8 çalışanın mevti nedeniyle aldığı mahpus cezasının paraya çevrildiği, 24 aya bölünen taksitler bitmeden genel müdürlüğe terfi ettirildiği ortaya çıktı.

Dört nesil madenci aileden gelen ve Karadon ile Soma maden kazalarında avukat olarak emekçi davalarına bakan CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, yönettikleri madenlerde can kayıplı facia yaşanan TTK alt yöneticilerinin süratle üst seviye yöneticiliğe terfi ettirilmelerinin vicdanları kanattığını söyledi.

SÖZCÜ’ye konuşan Demirtaş, 30 personelin öldüğü Zonguldak Karadon ve 8 çalışanın ömrünü yitirdiği Zonguldak Kozlu’daki maden kazalarında kurum müdürü olarak vazife yapan alt yöneticilerden birinin TTK genel müdürü, başkasının de TTK genel müdür yardımcısı olarak atandığına dikkat çekti.

İki müdürün açığa alınması beklenirken terfi ettirilmesinin sonuçlarının bugün Amasra maden kazasıyla acı bir halde gördüklerini belirten Ünal Demirtaş, iki yöneticinin mahkeme kararlarına ait şu kritik açıklamaları yaptı:

TAKSİDİ BİTMEDEN GENEL MÜDÜR OLDU

– 2013 yılında 8 personelimizin öldüğü Kozlu’daki maden kazasında kurum müdürü olarak Kazım Eroğlu misyon yapıyordu. Kaza sonrası Eroğlu mahkemede yargılanmaya başladı. Lakin yargılama devam ederken açığa alınacağına, ödüllendirilerek TTK Genel Müdürü olarak terfi ettirildi.

– Mahkeme Eroğlu’na evvel farklı ayrı 4 yıl mahpus cezası verdi. Sonra duruşmadaki güzel hal de gözetilerek ceza 3 yıl 4 aya indirildi. Sonra mahpus cezası 24 bin 300 liralık para cezasına çevrildi. Bu para da 24 ay takside bağlandı. Eroğlu taksitleri bitmeden genel müdür olduğu için cezayı yükselen genel müdür maaşından ödedi.

30 EMEKÇİ ÖLDÜ, GENEL MÜDÜR YARDIMCISI OLDU

– 2010 yılında 30 personelimizin hayatını yitirdiği Karadon maden kazası sırasında da kuruluşun müdürü İsmail Güner‘di. Güner o acı kazadan sonra Zonguldak Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandı. Açığa alınması beklenirken Güner ödüllendirilip dava devam ederken TTK Genel Müdür Yardımcısı yapıldı.

– Mahkeme Güner’e 6 yıl 3 ay mahpus cezası verdi. Ceza evvel Yargıtay’da onaylandı, sonra bozuldu. O da paraya çevrildi mi bilmiyorum. Fakat Güner genel müdür yardımcısı olarak emekli olup yüksek maaşa bağlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir