Yunanistan’da Bakan istifası ardından Başbakan’dan özür

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkesinin tarihine “en ölümcül tren kazası” olarak geçen ve 57 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının akabinde özür diledi.

Miçotakis, “Başbakan olarak herkese, bilhassa de hayatını kaybedenlerin yakınlarına bir özür borçluyum” dedi.

“Hükümet yanlışlarını cesurca kabul etmeli”

Tren kazasının akabinde Facebook hesabından bir açıklama yapan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “Başbakan olarak herkesten, bilhassa de hayatını kaybedenlerin yakınlarına bir özür borçluyum. 2023 yılında iki trenin birebir hatta birbirlerine hakikat ilerlemesi ve kimsenin bunu fark etmemesi kabul edilemez. İnsan yanılgısının ardına saklanamayız. Hükümetin, yanlışlarını cesurca kabul ederek kurbanların ailelerinin yanında yer alması gerekiyor” diye yazdı.

Yunanistan’ın da önü seçim

Türkiye üzere Yunanistan’ın da ana gündem hususu yaklaşmakta olan seçimler. Ülkesinin seçim atmosferine girdiği günlerde Miçotakis, Avrupa Komitesi ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden yardım alacaklarını ve ülkedeki tren altyapısını modernize edeceklerini duyurdu.

Protestolar sürüyor

Tren kazasının akabinde pek çok kentte protestolar sürüyor. Dün (5 Mart) başşehir Atina’da binlerce kişi bir ortaya geldi, polisle aksiyoncular ortasında çatışma çıktı. Birtakım aksiyoncular, çöp kutularını ateşe verdi ve polise molotof kokteyli attı. Daha sonra polisler, protestocularu göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullanarak dağıttı.

Yunanistan Emniyet Teşkilatı, protestolara 12 bin kişinin katıldığını açıkladı. Aksiyoncular, tren kazasında hayatını kaybedenlerin anısına gökyüzüne yüzlerce siyah balon gönderdi. Protestoya katılanların elindeki pankart ise benzeriydi: “Kahrolsun katil hükümet!” Yunan basınında yer alan haberlere nazaran protestolarda yedi polis memuru tutuklandı, beş kişi gözaltında.

Ne olmuştu?

Başkent Atina’dan Selanik’e seyahat eden ve 350 kişiyi taşıyan yolcu treni, 28 Şubat akşamı Larissa kenti yakınlarında bir yük treni ile çarpıştı. Kazada en az 57 kişi hayatını kaybetmişti.

Kazanın akabinde Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis istifa etti. Karamanlis, haksız yere ölen insanların anısına istifasının bir “görev” olduğunu söyledi. Yazılı bir açıklama yapan Karamanlis, devletin “uzun müddettir devam eden” yanılgılarının sorumluluğunu üstlendiğini vurguladı:

“Bu kadar trajik bir olay yaşandığında, devam etmek ve hiç olmamış üzere davranmak imkânsız. Buna siyasi sorumluluk denir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir