10’uncu Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’nde vize problemi: ‘Kelepçe Kullanma Kılavuzu’ yerine ‘Shirley’ sahnelendi

“Tatavlada Son Dans” isimli oyunu oynamak üzere 10. Frankfurt Türk Tiyatro Şenliği’ne katılan oyuncu Sumru Yavrucuk, ‘Kelepçe Kullanma Kılavuzu’ yapıtının oyuncusu Almanya’ya seyahat edemeyince, “Shirley” oyununu sahneledi.

Gallus Theater’da seyirciyle buluşan oyuna ait konuşan Yavrucuk, “Frankfurt Tiyatro Şenliği’nin 10. yılında bizi de ağırlıyorlar. Tatavlada Son Dans’ı Deniz Çakır’la birlikte oynuyoruz. Şaban Ol’un yazdığı bir oyun. Biz onu oynamak üzere yola çıktık, geldik güzelce. ‘Saat 16.00’da lobide buluşalım, dolaşalım birlikte’ dedik. Bir baktım tiyatroda acayip şeyler dönüyor. Herkeste bir matem havası. Zira oyunda oynaması gereken bir oyuncu vize sorunu yaşamış. O yüzden de Frankfurt’a gelemedi. O denli olunca oyun iptal oldu. Ne yapar ne ederiz derken, bir anda Kamil bey, ‘Bir daha Shirley’i oynasak mı sanki?’ dedi. Kaçta oynayacağız? 19.00’da. Benim hayatımda bu bir dünya rekorudur. Kesinlikle arkadaşlarım için de öyle” dedi.

‘MESLEĞİMDE BİRAZ DAHA BÜYÜDÜM’

Anadolu Ajansı’nın aktardığına nazaran, şenliğin çok hoş bir takıma sahip olduğunu belirten oyuncu, şu sözleri kullandı:

“Ben seviyorum. Büsbütün amatör bir ruhla sırtlanıp sonuçta 10 yılda kıymetli bir süreçte bu tiyatroyu yaşatıyorlar. O yüzden bakalım ne olacak dedim. Ben de heyecanlandım. Bir anda kostümler bulundu, dekorlar tekrar çıktı. İki kez daha oynamıştık Shirley’i burada. Seyircisi tarafından sevilen bir oyundu. Seyircilerle nefis bir final yaptık. Herkes çok memnundu, biz de o denli. Alkış rekorları kırıldı. Biraz daha büyüdüm mesleğimde diye düşünüyorum. Hiç bu türlü bir şey deneyimlememiştim.”

‘İYİ Kİ VARSINIZ, DÜZGÜN Kİ TİYATRO VAR’

Avrupa’nın farklı ülkelerinden tiyatroseverlerin ilgisiyle biletlerin tükendiğini belirten Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni ve Şenlik Lideri Kamil Kellecioğlu da yaptığı açıklamada, “Bu akşam burada samimiyet vardı. Bizde, sizde, grubumuzda ve olağan ki usta oyuncu Sumru Yavrucuk’ta da. Anlayışınız ve müsamahanız için teşekkür ederiz. Bu akşamı da burada perdeledik ya, artık gözümüz açık gitmeyiz. Güzel ki varsınız, âlâ ki tiyatro var” dedi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir