ABD’de yalanları tartışılan vekil hakkında yeni iddia: İstifa etmeli

ABD Temsilciler Meclisi’ne New York eyaletinden 3. bölge üyesi seçilen George Santos’un seçim kampanyası çalışmalarına şahsî hesaplarından yüz binlerce dolarlık mali kaynak akıtması, Federal Seçim Kurulu’na (FEC) kayıtlı olmadan Santos’un kampanyası için bir kümenin para toplaması ve 2020-2022 ortası ferdî servetindeki ani artışa ait bilgilerin ortaya çıkması, Amerikan kamuoyunda soru işaretlerine neden oldu.

AA’nın aktardığına nazaran Santos’un kamuya açık belgeleri, 2020-2022 kampanya süreçlerinde ferdî servetindeki ani artışın Devolder Organization LLC isimli şirketinin kurulmasıyla tıpkı vakte denk geldiğini ortaya koyuyor.

Buna nazaran, 2020’de LinkBridge Investors isimli şirketten yıllık karı sadece 55 bin dolar olan ve öteki hiçbir gelir beyan etmeyen Santos’un, 2022’de yeni şirketi Deldover’dan kendi kampanyası için 750 bin dolar para harcadığı ortaya çıktı. Bunların yanı sıra Santos’un 100 bin ila 250 bin dolarlık bir çek hesabı olduğu ve Rio de Janeiro’da 500 bin ila 1 milyon dolar pahasında bir apartman dairesine sahip olduğu öne sürüldü.

2021’de kurulan Deldover şirketinin faaliyetleri ve gelirleri konusunda ilgili dokümanları kanıtlaması istikametindeki sorulara karşılık Santos, varlıklı yatırımcılar ve kurumları bir ortaya getiren bir iş yaparak birinci altı ayda birkaç milyon dolarlık kontratlar imzaladığı cevabını vermişti.

TRUMP’A YAKIN VEKİL SUÇLANIYOR

Diğer taraftan Santos’a bağışta bulunan birtakım şahıslar de eski ABD Lideri Donald Trump’a yakınlığı ile bilinen Cumhuriyetçi Milletvekili Elise Stefanik’i suçluyor. CNN’e konuşan bağışçılardan Ken Salamone, Stefanik’in takımının Santos’a bağışta bulunması için kendisine ulaştıklarını, Stefanik aracı olmasa bu türlü bir şey yapmayacağını aktardı.

Santos’un, kampanyasına bağış yapan şahısların kampanya limitlerini aşarak, yasa dışı yollarla para aktarmış olabileceği ve bu nedenle de kendi hesabından kampanyasını finanse ettiği bilgisini paylaştığı sav ediliyor. Meclis Etik Komitesine nazaran 5 bin dolardan fazla kampanya bağışında bulunan bireylerin isimlerinin kurula bildirilmesi gerekiyor.

ÖZGEÇMİŞİ KONUSUNDAKİ AÇIKLAMALARI YALANLANDI

8 Kasım 2022 orta seçimlerinde New York’tan Kongre üyesi seçilen Cumhuriyetçi Santos, seçim kampanyası boyunca Baruch Koleji ve New York Üniversitesi’nden (NYU) mezun olduğunu argüman etmişti. New York Times gazetesinin haberine nazaran ise NYU yetkilileri üniversite arşivlerinde Santos’un kaydının olmadığını duyurmuştu.

Santos’un ayrıyeten seçim kampanyası sırasında lisana getirdiği Wall Street bünyesindeki Goldman Sachs ve Citigroup’ta çalıştığı savları da yalanlanmıştı.

Seçim devrinde “onurlu bir Yahudi” olduğunu ileri süren lakin Katolik olduğu ortaya çıkan Santos, “Katoliğim. Anne tarafımın Yahudi kökeni olduğunu öğrendiğim için ‘Yahudi sayılırım’ demiştim” tabirini kullanmıştı.

Demokratların yanı sıra seçim bölgesindeki parti üyelerince istifa davetleri yapılan Santos ise istifa etmeyeceğini ve tezlerden etkilenmeyerek vazifesine devam edeceğini söylemişti.

SEÇMENLERİN YÜZDE 59’U İSTİFASINI İSTİYOR

Sienna Koleji Araştırma Enstitüsü tarafından 15-19 Ocak tarihleri ortasında yapılan ve sonuçları bugün duyurulan bir ankete nazaran, New Yorklu seçmenlerin yüzde 59’u Santos’un istifa etmesi gerektiğini düşünüyor.

Ankette Cumhuriyetçi parti destekçilerinin ise yüzde 49’u Santos’un istifa etmesi gerektiğini belirtirken sırf yüzde 26’sı buna karşı çıkıyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir