CHP’li vekil paylaştı: Bu fotoğrafa iyi bakın

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yem fiyatlarındaki fahiş artışın hayvancılığı bitirme noktasına getirdiğini söyledi. Mezbahalarda hamile süt ineklerinin kesildiğinin resmedildiği fotoğrafları gazetecilere gösteren Gürer, “Yetkilileri daima uyarmamıza karşın hayvancılıktaki vahim tablonun farkına varmıyorlar.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yem fiyatlarındaki fahiş artışın hayvancılığı bitirme noktasına getirdiğini söyledi. Gürer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuştu.

“BU FOTOĞRAFLARA YETERLİ BAKIN”

Çok sayıda hamile süt ineğinin kesite gönderildiğini fotoğraflarla anlatan Gürer, “Yetkilileri daima uyarmamıza karşın hayvancılıktaki vahim tablonun farkına varmıyorlar. Bu nedenle de hamile hayvanların ve süt ineklerinin kesite göstermek için görselleri de paylaşıyorum.

Fotoğraflarda kesilen annesinin karnından canlı doğan buzağı ne yazık ki kenara atılıyor. Besici diyor ki, ’20 tane daha hayvan ahırda bekliyor. Kalanları besleyebilmek için bu hayvanları kesite getirmek zorundayız. Bu hayvanın parasıyla öbür hayvanlara yem alacağım, besleyeceğim. Onun için bu hayvanı kestiriyorum. Bundan sağlayacağım gelirle öbür hayvanlara yem alacağım.’

Fotoğrafta annesinden doğan canlı buzağı daha sonra çöpe atılıyor. Farklı vilayetlerden çok sayıda emsal manzaralar bize ulaşıyor. Yetkilileri vazifeye davet ettim. Hayvan sayısında önemli azalma var. Bir yerde et üretimi artmış, inek peyniri üretimi azalmış ise orada hayvan kısmının arttığı anlaşılır” formunda konuştu.

“SÜT İNEKLERİ KESİLİYOR, HAYVANCILIK BİTİYOR”

Gebe süt ineklerinin kesildiğinde 5 yavru meydana getirebilen ineklerin  ortadan kalktığını söyleyen CHP’li Gürer, bir ilçede 16 bin olan hayvan varlığının 10 bine kadar düştüğünü, mevzuyu yerinde besicilerden dinlediğini anlattı.

Bazı bölgelerde mandıralara süt toplanma konusunda meşakkatler yaşadığına değinen Gürer, Niğde merkeze bağlı Alay beldesinde bir süt toplayıcısının 6 ton olan günlük süt toplama ölçüsünün son günlerde 4 tona kadar düştüğünü söyledi.

Süt ineklerinin kesite gönderilmesi nedeniyle süt üretiminde de kıymetli ölçüde düşme meydana geldiğine işaret eden Gürer, hamile hayvanların bölüme gönderilmesinin ise yeni doğacak olan hayvan varlığını ortadan kaldırdığını belirtti.

“ZAMLI ÇİĞ SÜT FİYATINI GÖRMEDEN YEME 4 SEFER ARTIRIM GELDİ”

15 Mayıs 2022’de çiğ süt referans fiyatının 7 lira 50 kuruş olarak açıklandığını lakin aracıların hala sütü üreticiden 7 liradan aldığını belirten Gürer,

“Aracı 7 liradan aldığı sütü 7 buçuk liradan satıyor. Yeni referans fiyatı üreticinin eline şimdi geçmeden süt yemine 4 sefer artırım geldi. Şu anda 50 kg’lık süt yemi 340 lira ila 380 lira ortasında değişiyor.

Samanda ise bu yıl fiyat durmuyor; 2 bin lirayı geçiyor. Geçen yıl pancar üreticisi pancarın tonunun şeker fabrikalarına 420 liradan sattı, bu yıl çiftçi pancarın küspesini fabrikalardan 1100 liraya satın alıyor. Yoncanın tonu 4 bin lira. Yem fiyatlarındaki önlemeyen bu artış hayvancılık yapanları önemli manada zorluyor.

Gittiğim bölgelerde birçok ahır boşalmış, 10-20 hayvan varlığı olan küçük aile tipi işletmeler de hayvancılığı bıraktığı için işletme sahipleri artık tereyağını, sütü, kentten alıyor” sözlerini kullandı.

“MEZBAHALARDA KAN DEĞİL, SÜT AKIYOR”

Süt ineklerinin bölüme gönderilmesiyle ilgili olarak bir vatandaşın “Mezbahalarda kan değil süt atıyor” halindeki kelamını aktaran Gürer, süt ineklerinin kesite gitmesinin neden olduğu acı tablonun fakat bu formda anlatılabileceğine işaret etti.

Gürer, açıklamasında şu sözlere de yer verdi:

“Et ve süt eserleri ile et ve sütten mamul eserlerin fiyatları rafa yansıdığında vatandaş bu eserlere erişemez duruma geldi. Vatandaşın alım gücünün üzerinde fiyatlara erilmesi nedeniyle et ve süt tüketimi yapan yurttaşlar için dar gelirliler için artık et ve sütten mamul eserlerden uzak duruluyor.

Bu sıkıntıların yaşandığı periyotta siyasi iktidarı problemlerin üzerine eğilmeye ve çiftçiye ve üreticiye takviye vermeye davet ediyorum. Olayın vahametini de bir sefer daha kamuoyuyla paylaşıyorum… Hayvancılıkta tehlike çanları çalıyor…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir