Sabah yazarı Övür: Akşener ve Kılıçdaroğlu anlaştı, aksi halde CHP’liler bu kadar emin olamazdı

Sabah gazetesi müellifi Mahmut Övür, “Kulislerde bilhassa CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına CHP’liler kesin gözüyle bakıyor. O denli eminler ki, bırakın 6 artı 1’li masadaki özel hesapları, kendi etraflarındaki “Ekremci” foncu medyanın hücumlarını bile umursamıyorlar. Bu da bana, bu bahiste Kılıçdaroğlu ile Akşener’in anlaştığını gösteriyor. Aksi halde CHP’liler bu kadar emin olamazdı.” görüşünü savundu. 

Övür yazısında,“Bu tabloyu son periyotta Âlâ Parti Genel Lideri Meral Akşener’in açıklamaları da doğruluyor. Mesela, Akşener’in Âlâ Parti içindeki Koray Aydın ve Yavuz Ağıralioğlu üzere “Ülkücüleri” refüze ederek etkisizleştirmesi, merkez sağ aktörlere yük vermesi ve kimi araştırmalara nazaran geçmişte merkez sağın güçlü olduğu Ege ve Trakya’da CHP oylarının İP’e kayması da buna işaret… Fakat en kıymetli işaret, Akşener’in ısrarla “Ben başbakan olacağım” demesi…” tabirini kullandı. 

Övür şunları kaydetti:

“Bunun nasıl olacağını da hiç açıklamadı Bu hesaba nazaran evvel cumhurbaşkanlığını kazanacaklar, sonra seçime gidecekler, o seçimde Akşener en çok oyu alacak ve başbakan olacak. Bu en az iki yılı alabilecek uzun bir süreç. Lakin Akşener “2023’te başbakan olacağım” diyor.

Peki, bu nasıl olacak?Bunu yolu Âlâ Parti’nin 2023 milletvekili seçimlerinde CHP’yi geçip ikinci parti olmasından geçiyor. O vakit en azından fiili başbakanlık mümkün olabilir. Daha evvel de yazdım, Akşener bunu İmamoğlu ile birlikte yapmayı hesapladı. Lakin anlaşılan o ki, şimdilik İmamoğlu’na gerek kalmadı; zira Kılıçdaroğlu ona bu fırsatı ziyadesiyle sunuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir