İstanbul’da bu kez nükleer buluşma

Tahıl koridoru muahedesine aracı olan, geçen hafta ABD ve Rus istihbarat şeflerine konut sahipliği yapan Türkiye, bu sefer de Ukrayna’da nükleer tansiyonun düşürülmesi için bir kritik bir görüşmeye imkân sağladı.

KRİTİK BULUŞMA

Ukrayna’daki Zaporojye nükleer santralının denetlenmesinden de sorumlu Memleketler arası Atom Gücü Kurumu (UAEK) Genel Yöneticisi Rafael Grossi dün İstanbul’a sürpriz ziyaret gerçekleştirerek Türkiye konut sahipliğinde Rusya Nükleer Güç Kurumu ‘Rosatom’ Lideri Aleksey Lihaçev ile kıymetli temaslar gerçekleştirdi. UAEK, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Uluslararası Atom Gücü Kurumu Yöneticisi Grossi, Rosatom Lideri Aleksey Lihaçev başkanlığındaki Rus heyetiyle değerli temaslar gerçekleştirdi. Görüşmenin ana çerçevesi Zaparojye nükleer santralının nasıl işletileceği ve nükleer santral etrafında savaştan etkilenmeyecek inançlı bölge oluşturulması mevzuları etrafında ağırlaştı. Zaporojye nükleer santralının güvenliğinin sağlanması için tüm ilgili taraflarla temaslar devam edecek” dendi.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ

Avrupa’nın en büyük nükleer santralıyla ilgili kriz Rusya’nın Ukrayna işgalinin ikinci ayında patlak verdi. Zaporojye bölgesinin değerli kısmını işgal eden Rus kuvvetleri burada yer alan nükleer santralda da denetimi sağlamıştı. Mayıs ayından itibaren ise santralın etrafına düşmeye füzeler dünyayı huzursuz etmeye başladı. Yeni bir Çernobil faciasının patlak vermesi ihtimali karşısında UAEK, 1 Eylül’de Grossi başkanlığında santrala denetçi heyeti gönderdi. İncelemeler sonucunda yayınlanan güvenlik raporunda Zaporojye nükleer santralının savaşın dışında tutulması gerektiği belirtildi.

RUSLAR KAİDELERİ KABUL ETMİYOR

– Ukrayna, Zaporojye santralının kendisine ilişkin olduğunu söylerken, Rus tarafı kelamda referandumlarla santralı içine alan toprakları ilhak etti. 

– 1 Eylül görüşmesinden sonra üç ay geçmesine karşın UAEK santralın güvenliği için gerekli ortamı hâlâ sağlayabilmiş değil.

– İstanbul’daki görüşmelerin devamında UAEK’nın Ukrayna ile temasa geçmesi bekleniyor.

UAEK’nin uzlaşı sağlaması halinde Türkiye’nin güzel niyet hizmeti teklifinde bulunabilir.

UKRAYNA KARANLIĞA GÖMÜLEBİLİR

– Rusya’nın Ukrayna’daki güç altyapısını yok etmeye yönelik atakları ülkede elektrik üretimi yapan nükleer santral bırakmadı. Geçtiğimiz ay devre dışı kalan ‘Zaporojye’ nükleer santralının akabinde dün ‘Yujnaya’, ‘Rovenskaya’ ve ‘Hmelnitskaya’ santralları da devreden çıkarıldı. Kiev, üç santralı ulusal şebekeye bağlayan sınırların kullanılamaz hale geldiğini açıkladı. Başşehir Kiev başta olmak üzere Ukrayna’nın büsbütün karanlığa gömülmesi artık an sıkıntısı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir