KKTC Cumhurbaşkanı Tatar BM’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Stewart’ı kabul etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü (BMBG) Şefi Colin Stewart’ı kabul etti.

KKTC Cumhurbaşkanlığında gerçekleşen kabulde, Cumhurbaşkanı Tatar’ın Özel Temsilcisi Ergün Olgun ile müzakere heyetinden İnanç Yaratıcı Tedbirler ve İki Taraflı Teknik Komiteler Koordinatörü Güneş Onar, Hukuk İşleri Danışmanı Sülen Karabacak ile Milletlerarası İlgiler ve Diplomasi Özel Danışmanı Hüseyin Işıksal da hazır bulundu.

Yaklaşık bir saat süren görüşmenin akabinde Stewart, Cumhurbaşkanlığından açıklama yapmadan ayrıldı. Görüşmenin akabinde gazetecilere açıklamalarda bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Stewart’ın Rum idaresi liderliğine seçilen Nikos Hristodulidis ile yarın yapacakları gayriresmi buluşmanın hazırlıkları kapsamında kendisini ziyaret ettiğini söyledi.

Stewart’a Kıbrıs probleminin özünü ve gelinen kademede Türk tarafının beklentilerini ayrıntılarıyla aktardığını belirten Tatar, Hristodulidis ile yarın tanışma ve diyalog kanallarını açık tutma gayeli bir ortaya geleceklerini kaydetti.

Tatar,

“Hristodulidis ile yarın yapacağımız toplantıda, kendisine Kıbrıs’ta muhtemel bir zelzele durumunda iki taraf ortasında nasıl işbirliği ve bunun hazırlıklarının nasıl yapılabileceği konusunda teklifte bulunacağım.”

dedi.

Görüşmede, Stewart’ın kendisine Türkiye’de yaşanan zelzeleler nedeniyle geçmiş olsun dileklerini ilettiğini aktaran Tatar, şunları kaydetti:

    “Türkiye’de sarsıntıların Hatay’a kadar gelmesi, ileride bu sarsıntıların burada da olabileceği istikametinde uzman görüşleri var. Bunu herkesin bilmesi lazım. BM ile bunu da paylaştım. Biz, son iki haftadır burada her gün zelzelesi konuşuyoruz. Kıbrıs, bir sarsıntı bölgesindedir. Tahminen şiddetli bir sarsıntı olmaz ancak sonuç prestijiyle hazırlıklı olmamız gerekiyor. Hasebiyle Kıbrıs Adası’nda, bu küçük Ada’da, böylesi bir işbirliğinin olabilmesinin olağanüstü kıymetli olduğunu BM’ye aktardım.”

Tatar, Güney Kıbrıs Rum İdaresi ile resmi müzakerelere geçebilmeleri için Rumların, hâkim eşitlik ve eşit milletlerarası statü ile KKTC’nin kuzeydeki egemenliğini kabul eden bir anlayışı geliştirmeleri gerektiğini lisana getirdi.

Seçilmesinin akabinde Kıbrıs sıkıntısıyla ilgili yürüttüğü siyasetin açık olduğuna dikkat çeken Tatar, Kıbrıs’ta bir muahedenin iki devletin işbirliğinden geçtiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir