Son dakika… Dünyanın gözü Dolmabahçe’de! İstanbul’da ‘tahıl koridoru’ imzası

Tahıl krizi İstanbul’da çözülüyor. Dolmabahçe Ofisi’nde, Ukrayna ve Rusya ortasında birazdan ‘Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’ imzalanacak. İmza merasimine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de katılıyor.”

“ANLAŞMA ERDOĞAN’IN ISRARLI EFORLARIYLA OLDU”

İmza merasiminde konuşan Guterres, “Bugün Karadeniz’de bir umut ışığı var. Dünyanın en çok muhtaçlığı devirde geliyor. Şu anda bunun olmasını sağlayan bütün taraflara teşekkür etmek istiyorum. Erdoğan’ın ısrarlı gayretleriyle oldu. Tahıl Sevkiyatı Mutabakatı dünya için imzalanıyor Rusya ve Ukrayna temsilcilerine tüm pürüzleri aştınız ve yeni bir teşebbüsün önünü açtınız. Bu herkesin çıkarına olacaktır. Türkiye hükümetine güveniyoruz. Hükümet buradaki kritik rolünü sürdürmeli. Gayretimizi artırıyoruz ki BM kelamını tutabilsin. ” dedi. 

İstanbul’da 41 Ayda 41 Eser Toplu Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel üretim ve tedarik sistemlerinde yaşanan zahmetler Türkiye’nin iktisat programının doğruluğunu teyit etti. Birazdan Dolmabahçe’de BM Genel Sekreteri’nin de iştirakiyle Rusya-Ukrayna temsilcilerinin iştirakiyle birlikte tarım koridoruyla alakalı badireleri aşarak imzalar atılacak. Bu imzalarla birlikte dünyaya muştuyu vereceğiz” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir