Trafikte ‘makas’ davası yeniden görüldü… 7 kişinin ölümüne sebep olmuştu

3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuklu sanık A.Ö, müştekiler A.Ü. ve D.Ü. ile taraf avukatları hazır bulundu.

Tanık A.C, olay günü aracıyla seyir halindeyken sonradan ismini öğrendiği Mustafa Üzüm’ün kullandığı 38 E 4730 plakalı arabanın kendisini sollamak için selektör yaktığını söyledi.

Bu esnada süratle gelen bir aracın, ikisinin ortasından geçmeye çalıştığını öne süren A.C, “Geçiş için kâfi alan olamadığı için ‘tak’ diye bir ses duydum. Yandan bakınca ortamızdan geçmeye çalışan arabanın çarptığı öbür aracın karşı şeride geçerek ambulans ile çarpıştığını gördüm. Vuran araba olay yerinden kaçtı. Ben de ileride bulunan kavşaktan dönerek kaza yerine geldim.” diye konuştu.

Duruşma savcısı mütalaasında, sanığın “taksirle öldürme” kabahatinden cezalandırılmasını istedi.

Müşteki A.Ü. ise olayın açıkça ortada olduğunu kaydederek, “Yardım etmek yerine yurt dışına kaçıyor. Kasıt vardır. En ağır biçimde cezalandırılmasını istiyorum.” dedi.

Müşteki D.Ü. de alkollü olduğunu sav ettiği sanığın en ağır halde cezalandırılmasını talep etti.

Sanık A.Ö. ise ölenlere Allah’tan rahmet, kalanlara başsağlığı diledi. Ailece mağdur olduklarını öne süren sanık, iş yerini tekrar açmak ve olayda hayatını kaybedenlerin tazminatını ödeyebilmek için tahliyesini talep etti.

Bu esnada sanığa reaksiyon gösteren müşteki A.Ü, mahkeme lideri tarafından duruşma salonundan çıkarıldı.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

OLAY

26 Mart 2018’de Kayseri-Malatya kara yolu Mimsin kavşağı yakınında arabanın sıkıştırması sonucu karşı şeride geçtiği öne sürülen Mustafa Üzüm’ün kullandığı 38 E 4730 plakalı araba ile Atilla Hazar yönetimindeki cenaze taşıyan 41 BD 308 plakalı özel ambulans çarpışmıştı.

Sürücü Üzüm ile araçtaki birebir aileden Mehmet (36), Safiye Parıltı (6), Hamza (8), Zehra (29) ve Soner Üzüm hayatını kaybetmişti. Ambulans sürücüsü Hazar ve ambulanstaki acil tıp teknisyeni Ertan Dönmez ile arabada bulunan Mukadderat Üzüm yaralanmıştı. Mukadderat Üzüm de tedavi gördüğü Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 8 gün sonra hayatını yitirmişti.

Kazaya neden olduğu öne sürülen araba kent merkezindeki binanın otoparkında bulunmuş, Gürcistan’a kaçtığı tespit edilen şoför yakalanmıştı.

Hakkında açılan davada yargılanan sanık, 6 Ocak 2022’deki duruşmada “taksirle öldürme” kabahatinden 12 yıl mahpus cezasına çarptırılmış, itiraz üzerine Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, kovuşturma basamağında taraflardan kimileri ile olaya ait sanık A.Ö’nün makas atarak seyrettiği savına ait birtakım şahitlerin dinlenmediği, bu nedenle eksik kovuşturma yapıldığı gerekçesiyle belgeyi bozarak mahallî mahkemeye göndermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir